Како најлонските кеси требаше да ја спасат планетата Земја?

Најлонските кеси денес се еден вид симбол на проблемите предизвикани од загадувањето на планетата Земја, особено кога станува збор за пластика.

Меѓутоа, иако е лесно да се каже дека најлонската кеса е штетна за животната средина, по внимателно истражување се доаѓа до заклучокот дека сепак човекот е виновен за тоа, бидејќи како и многу други работи, погрешно ги користи најлонските кеси.

Човекот кој ја измислил најлонската кеса, Стен Густав Тулин, ја замислил како производ што ќе ѝ помогне на планетата Земја, со цел да спречи експлоатирање на шумите за производство на хартиени и памучни кеси.

Проблемот се јавил во начинот на употреба – идејата на Тулин била најлонските кеси да бидат со повеќекратна употреба, но мрзата на луѓето и лесната достапност на кесите си го направија своето.

Во прилогот на BBC, новинарката Лора Фостер подетално ја објаснува приказната и нуди совет како да направите правилен еколошки избор во користењето кеси.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Заев со рејтинг 9,4%, Мицкоски 4,2% - покажа истражувањето на Брима Галуп

Read more

Се затвораат плажите во Шпанија

Read more

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Read more

Живот

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Read more

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Read more

Насилство има и во училиштата без мешан етнички состав

Read more

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Read more

Магазин

  • play_arrow

Цел свет го знаеше како малиот Херкулес, а денес е непрепознатлив

Читај повеќе

Намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Читај повеќе

Врска со најдобриот пријател: Паметна одлука или голема грешка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Читај повеќе
  • play_arrow

Направи сам: Средство за чистење када од само две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Читај повеќе

Луѓето со оваа крвна група најмногу привлекуваат комарци

Читај повеќе

Русија го одобри лекот Коронавир за лекување од COVID-19

Читај повеќе

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Читај повеќе