Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Длабоко во пустината Аризона, астронаутите учат како да се движат на Месечината бидејќи НАСА планира таму да ги врати луѓето до 2024 година. Како го прави тоа?

Организирани се проекти на Земјата, поточно длабоко во пустината Аризона, каде астронаутите тестираат опрема и нов лунарен ровер.

Заедничкиот тим за тестирање EVA (Extravehicular Activity) ја имитира планираната мисија Artemis III за 2025 година на јужниот пол на Месечината, каде што астронаутите ќе се соочат со различни предизвици.

Астронаутите вежбаа под слабо осветлување и симулираа слетување на јужниот пол на Месечината, пишува New Scientist.

Истовремено, ги тестираа и пробаа новите вселенски одела, користеа алати за собирање примероци и вежбаа „чекорење на Месечината“ по тешкиот пустински терен.

Remote video URL
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Вести

Се распадна мистериозен руски сателит и создаде облак од вселенски отпад

Read more

НАСА откри метален објект на Марс

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Вртлог на површината на Сонцето ги збунува научниците

Read more
 

Гик

Twitter повторно падна, корисниците добија порака дека „премногу твитале“

Читај повеќе

Се распадна мистериозен руски сателит и создаде облак од вселенски отпад

Читај повеќе
  • filter

НАСА откри метален објект на Марс

Читај повеќе

Научници дојдоа до откритие кое може да го промени досегашното сфаќање за водата

Читај повеќе

Samsung Galaxy S23 серијата претставена на македонскиот пазар

Читај повеќе

Илон Маск стави точка

Читај повеќе

Вртлог на површината на Сонцето ги збунува научниците

Читај повеќе

Nintendo Switch го надмина PlayStation 4

Читај повеќе

WhatsApp дополнително ги подобри статусите, достапни се нови опции

Читај повеќе