Како ние им помагаме на роботите да комуницираат со нас?

Намрштени веѓи, сведен поглед, накривени усни, стисната вилица... сите овие работи може да кажат многу повеќе од зборови.

Фацијалните експресии се најблиското нешто што луѓето го имаат до универзален човеков јазик и токму тие би можеле да направат промена во нашата врска со андроидите и другите хуманоидни роботи, како и начинот на кој тие комуницираат со нас.

реклама

Наука и технологија

Најопасното оружје во светот сепак не е нуклеарното

Read more

9 години во 12 минути: Како се градеше хидроелектраната Лимерн

Read more
Раѓањето и смртта на еден планетарен систем

Раѓањето и смртта на еден планетарен систем

Read more

Каква била Земјата пред ерата на диносаурусите?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Во устата на предаторот

Read more
play_arrow

Манев: На Италија никој не може да ѝ се заканува, но фудбалски е да се надеваш на позитивен резултат

Read more
play_arrow

Моментот кога се повреди српскиот кошаркар што остана без бубрег

Read more
play_arrow

Најдобрите фејлови на неделата

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за The Little Mermaid

Read more
play_arrow

7 фудбалски клубови кои го владеат трансфер бизнисот

Read more
play_arrow

Јога вежби за луѓето со седечка работа

Read more
play_arrow

Упорен кенгур напаѓаше туристи во Перт

Read more
play_arrow

4 чекори како да го стопите масното ткиво на градите

Read more
play_arrow

Топ 10 интервјуа на познати дадени на за нив странски јазик

Read more
play_arrow

Пет готвачки вештини што треба да ги совладате, според Гордон Ремзи

Read more
play_arrow

Храна што ќе ви даде неограничена енергија за вежбање

Read more