Како новиот Maserati MC20 ќе „крене“ 613 коњски сили?

Maserati MC20, што е кратенка за Maserati Corse 2020, требаше да има премиера во мај годинава во фабриката Viale Ciro Menotti, но пандемијата на коронавирусот го одложи дебито за септември.

Од Maserati сѐ уште не откриваат детали, но се знае дека Maserati MC20 ќе биде суперспортски автомобил кој претставува природна еволуција на претходно мошне успешниот модел MC12. Од Maserati потсетуваат дека MC12 во текот на својата историја забележал 22 победи и 14 шампионски титули, од кои последната во 2010 година. Со MC20 во Maserati посакуваат да го вратат приматот на компанијата на тркачките патеки, а воедно автомобилот ќе претставува и почеток на нова ера за италијанската компанија и ќе добие и електрична варијанта.

Една од верзиите на Maserati MC20 ќе има 3,6-литарски V6 twin-turbo мотор со 613 КС, со осумстепен менувач со двојна спојка и со погон на задните или сите четири тркала. Потоа ќе пристигне и хибридната верзија, како и целосно електричната варијанта која ќе располага со три електромотори, погон на сите четири тркала, батерии од 800V, голема автономија на движење и брзо време за полнење.

Автомобилот ќе добие оригинална Ф1 технологија, а првите испораки се очекуваат во 2021 година. Една година подоцна ќе пристигне и Cabrio варијантата на моделот.

Како новиот Maserati MC20 ќе „крене“ 613 коњски сили? DriveTribe го имаат одговорот:

Remote video URL
Тагови
реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Авто новости

Ова тјунирано Audi е најбрзиот СУВ во светот

Read more

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Read more

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Автомобили

 • play_arrow
 • filter

Летечките автомобили ќе станат реалност побрзо отколку што мислиме

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Ова тјунирано Audi е најбрзиот СУВ во светот

Читај повеќе
 • play_arrow

Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
 • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
 • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
 • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
 • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе