Како одговори Марадона кога го прашаа кој е поголем фудбалер – тој или Пеле?

Диего Марадона еднаш одговори на прашањето кој е поголем, тој или Пеле?

Уште една тажна вест го потресе фудбалскиот и спортскиот свет синоќа - почина Пеле. „Кралот на фудбалот“, легендарниот Бразилец, трикратен освојувач на Светското првенство, остави длабока трага во сите сфери и за многумина остана запаметен како најдобар фудбалер. Аргентинците сигурно нема да се согласат со таа оценка, бидејќи дури имаат песна дека Диего Марадона е поголем од Пеле, но еве што кажа „Ел Пибе“ за славниот „Крал“.

„Не, не. Марадона е Марадона, а Пеле беше најголем. Јас сум обичен играч. Не се обидувам да го имитирам Пеле, сите знаат дека тој беше најголемиот досега“, изјави Марадона и на тој начин покажа голема почит кон „Кралот“.

Кога Марадона почина на крајот на 2020 година, Пеле тешко го прифати и остави емотивна порака на социјалните мрежи дека се надева дека еден ден ќе играат заедно во рајот. Сега, кога и двајцата ги нема, светот остана без волшебниците кои нема да се повторат, со сета почит кон асовите кои дојдоа по нив и можеби ги надминаа во некои работи. Пеле ќе остане запаметен како трикратен светски првак и ас кој го направи Бразил фудбалска сила која никогаш не се повтори по него, иако ги освои титулите во 1994 и 2002 година, а во 1998 година играше во финалето во Франција.

Од друга страна, Диего Марадона за чудо ја одведе Аргентина до светскиот шампионат во 1986 година, четири години подоцна повторно ја одведе селекцијата до финалето во Италија, а во 1994 година беше дисквалификуван од Мундијалот поради допинг, иако играше во групната фаза. Со Пеле имаше врска полна со доближување и оддалечување, но меѓу двајцата остана огромна почит до крај.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Фудбал

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Read more

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Read more

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Read more

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Read more
 

Спорт

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Читај повеќе
  • play_arrow

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Читај повеќе

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе