Како океанска батерија може да го реши проблемот со складирање на вишокот обновлива енергија?

Ветерна турбина што е неактивна во текот на ден без ветер или брзо се врти кога побарувачката за електрична енергија е веќе исполнета, е проблем за обновливите извори на енергија, а истражувачите веруваат дека може да се реши - под морето.

Според една визија, крајбрежните ветерни електрани би можеле да ја користат морската вода за складирање енергија додека не биде потребна, помагајќи му на човештвото повеќе да не се потпира на фосилни горива.

„Дојдовме до решение кое го нарекуваме океанска батерија“, изјави Фритс Блиек, извршен директор на холандската стартап компанија Ocean Grazer за AFP, додека го демонстрираше системот на технолошкиот саем CES во Лас Вегас.

Со зголеменото напуштање на енергетските извори кои ја загреваат климата, како што е јагленот, складирањето зелена енергија е клучно, велат експертите.

Тоа е затоа што природата не секогаш испорачува ветер или сонце во моментот кога струјата е најмногу барана.

Remote video URL

Огромни флексибилни меури на морското дно

Океанската батерија на Блиек се потпира на огромни флексибилни меури на морското дно, кои ветроелектраната го полни со морска вода.

Кога е потребна електрична енергија, притисокот на океанот ја турка водата низ системот на морското дно што вклучува турбини - а резултатот е електрична енергија.

Клучното прашање поврзано со енергијата е цената, а системите за складирање кои вклучуваат некој вид на батерија не само што се многу скапи, туку се изложени и на ризик од истекување или контаминација во океанската средина.

Системите зависни од притисок веќе се користат во хидроцентралите кои пумпаат вода во резервоарот зад браната кога побарувачката на електрична енергија опаѓа, ефикасно складирајќи ја назад преку погонските турбини.

Според американското Министерство за енергетика, концептот наречен „хидроелектрана со пумпање“ постоел во Италија и Швајцарија во 1890-тите, а погоните сега можат да се најдат низ целиот свет.

Што се однесува до подводната верзија на овој тип на складиште, Ocean Grazer не е сам во обидот да го направи тоа.

Веќе има неколку идеи

FLASC, подружница на Универзитетот во Малта, има систем кој користи обновлива електрична енергија за да пумпа вода во комора која содржи воздух под притисок, која потоа може да работи со хидраулична турбина за производство на енергија.

Друга иницијатива, наречена StEnSea (Складирана енергија во морето), користи шупливи бетонски топчиња изложени на длабок притисок на океанот и беше тестирана во едно германско езеро 2016 година.

Блиек, извршен директор на Ocean Grazer, рече дека подморничките системи го користат притисокот на океанското дно што е слободен додека создаваат систем што тој рече дека е околу 80 проценти ефикасен во складирањето енергија.

Тој смета дека системите за складирање се клучни за обновливите извори на енергија, кои процветаа со падот на цените за производство на таква енергија, што ги прави континуирано растечки дел од енергетската кошница ширум светот.

Според непрофитниот Центар за климатски и енергетски решенија, обновливите извори на енергија се најбрзо растечки извор во САД, со зголемување од 42 отсто од 2010 до 2020 година.

Сепак, до имплементацијата на системи како што се океанските батерии во електроенергетските системи има уште многу години.

Блиек рече дека неговата компанија има за цел да воспостави крајбрежен систем до 2025 година, а еден ќе биде воспоставен на копно во северна Холандија до 2023 година.

Иако различните аспекти на складирањето енергија со помош на притисок не се нови, неговото спарување со зелените извори на енергија носи значителен потенцијал.

„Со оглед на тоа што ветерот и сонцето сега стануваат дел од енергетската мрежа - што во основа ни овозможува да се ослободиме од фосилните горива - ова е многу возбудливо во овој контекст“, рече Клаудио Канизарес, професор по инженерство и експерт за обновливи извори на Универзитетот во Ватерло во Канада.

реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Вести

Робот успешно изведе операција на свињи

Read more

Најстарото живо копнено животно во светот: Гинисовиот рекордер наполни 190 години

Read more

Оксфорд бара доброволци кои ќе се заразат со коронавирус во име на науката

Read more

Ракета Falcon 9 на SpaceX ќе удри во Месечината и ќе експлодира

Read more
 

Гик

Samsung најавува уште побрзо ажурирање на телефоните во Европа

Читај повеќе

Робот успешно изведе операција на свињи

Читај повеќе

Сајбер безбедност: Како да ги заштитите вашите податоци онлајн?

Читај повеќе

Најстарото живо копнено животно во светот: Гинисовиот рекордер наполни 190 години

Читај повеќе

Оксфорд бара доброволци кои ќе се заразат со коронавирус во име на науката

Читај повеќе

Ракета Falcon 9 на SpaceX ќе удри во Месечината и ќе експлодира

Читај повеќе

Австралиски научници открија необичен објект кој се движи во Млечниот Пат

Читај повеќе

ЕУ пресече: Ќе се користи единствен полнач за електронски уреди

Читај повеќе

Како може 5G да им пречи на авионите?

Читај повеќе