Како паметните уреди влијаат на развитокот на детскиот мозок?

Прекумерното време поминато пред екранот може да го успори развитокот на мозокот кај децата, особено кога е во прашање говорот, покажува новото истражување.

Веќе долго време се зборува за тоа дека компјутерите влијаат лошо на детскиот мозок, а новата студија го докажа тоа.

Научниците ги анализираа снимките на мозокот кај деца на возраст од 3 до 5 години, а потоа резултатите ги споредија со тоа колку време поминуваат пред екраните.

Кај децата кои поминуваат најмногу време пред таблетот, телефонот или телевизорот, забележан е помал број на мелин, заштитната обвивка околу нервните ќелии на мозокот и рбетниот мозок.

Инаку, мелинот, белата мозочна маса помага во праќање пораки од едниот до другиот дел од мозокот низ нервните завршетоци.

Тие нервни завршетоци влијаат на вештините како што се читање, говор и размислување.

Во студијата учествуваа 47 деца, 27 девојчиња и 20 момчиња.

Водечкиот автор на студијата, доктор Џон Хјутон и неговите колеги, ги испрашуваа родителите во врска со тоа колку време децата поминуваат пред екраните.

На децата им е вграден скенер во мозокот како и тестови кои се мерило за вештина на говорот, вклучувајќи го вокабуларот, читањето како и брзината на примање информации.

Децата кои поминуваат време пред екраните имаат помал квалитет на мозочната маса што влијае на формирање на мелин т.е супстанца која ги покрива нервните влакна во мозокот. Мелин е важен за брзината со која информациите се пренесуваат во мозокот.

Од друга страна, што поспоро се развива мозокот, толку поспоро сигналите и информациите патуваат до него.

Меѓутоа, единствената маана на оваа студија е тоа што не е прецизирано колку време децата поминале пред екраните.

Децата не ги изразуваат своите мисли и чувства, им треба подолго време да ги именуваат предметите и поспоро учат да читаат и пишуваат.

„Треба да се ограничи времето поминато пред таблет или телефон“, заклучува авторот на студијата.

реклама

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Живот

Сестрата на Адам Севиџ од MythBusters го тужи за силување

Read more

Уапсена и бившата на Епстин – му наоѓала малолетнички за секс

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Читај повеќе

Сестрата на Адам Севиџ од MythBusters го тужи за силување

Читај повеќе
  • play_arrow

Готвење со ограничен буџет – вкусни и здрави оброци до 2 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

САД ги купија речиси сите резерви на лек за COVID-19

Читај повеќе

Уапсена и бившата на Епстин – му наоѓала малолетнички за секс

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога ќерка ти ќе те засени среде интервју за BBC

Читај повеќе

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Читај повеќе

Зошто е важен витаминот К за вашиот организам?

Читај повеќе

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Читај повеќе