Како пандемијата ни го поремети чувството за време?

Бројот на заразени со коронавирусот во светот, според веб-страницата Worldometer надмина 31 милион.

САД се најпогодени од пандемијата, каде има речиси седум милиони заразени, а повеќе од 200.000 починале. На второ место е Индија, каде се разболеле 5,4 милиони луѓе, а бројот на заразени секој ден се зголемува за речиси 100.000. Во Бразил, кој е на третото место по бројот на заразени, се разболеле повеќе од 4,5 милиони луѓе, а во Русија повеќе од еден милион.

Во Европа, коронавирусот е потврден кај повеќе од 4,4 милиони луѓе, а после Русија, следуваат Шпанија – 659.334, па Франција со 442.194 заразени.

Според Worldometer, во светот досега се заразени 31.002.576 лица, починале 961.612 луѓе, 22.610.880 се излекувани.

Ваквите податоци укажуваат дека пандемијата со COVID-19 не само што не стивнува, туку и се заканува со уште посилен есенски бран.

Долгите карантини, ограничувањата на движењето, работата од дома – сево ова придонесе да за многу пореметувања надвор од она што го сметавме за „нормално“.

Времето тече побрзо или побавно? Настаните пред пандемијата ни се чинат далечни, а спомените од „старата реалност“ понекогаш се толку блиску, а некогаш толку далеку.

Како нашите мозоци се прилагодуваат на новонастанатата ситуација и како пандемијата ни го поремети чувството за време?

Remote video URL
реклама

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Невиден масакр: 79 затвореници убиени во три еквадорски затвори, некои обезглавени

Read more

Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Read more

Живот

Инспектори ќе ги казнуваат несовесните посетители во Скопје ЗОО

Read more

1 од 6 Американци до 23 години се идентификуваат како ЛГБТ+

Read more

Кој би помислил: Еве што значи бакнежот во чело

Read more

Големо откритие во Кина: Пронајдени илјадници гробници во текот на изградба на метро

Read more
 

Магазин

Четири знаци дека јадете премногу сол

Читај повеќе
  • filter

Илустрирана љубов: Како изгледа кога омилената интернет двојка чека второ дете?

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку различен е португалскиот во Португалија и во Бразил?

Читај повеќе

Мезе на денот: Похувани печурки

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема шега со полицијата во Хонгконг

Читај повеќе

Несоницата предизвикува сериозни заболувања - како да се справите на природен начин?

Читај повеќе

Кои земји сѐ уште не почнале со вакцинација?

Читај повеќе

Идеални партнери за родените во знакот Риби

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би изгледале денешните животни доколку би биле диносауруси?

Читај повеќе