Како пензионираниот Азар уште ја полни касата на бившиот клуб?

Некогаш еден од најдобрите фудбалери, Еден Азар пред седум месеци ја заврши својата играчка кариера, но британски Telegraph денес носи интересна вест.

Иако Азар одамна не се занимава со фудбал, Белгиецот му донесе профит од 5 милиони евра на Челси, лондонскиот клуб во чиј дрес некогаш брилираше.

Азар најави повлекување од фудбалот во октомври 2023 година, но договорот за трансфер на играчот помеѓу Челси и Реал Мадрид остана валиден за оваа сезона.

Во договорот имаше клаузула за бонус од 5 милиони евра што Реал треба да му ги плати на Челси доколку оваа сезона се пласира во финалето на Лигата на шампионите, а сега овие пари ќе им бидат исплатени на „сините“ од Лондон.

URL

Азар се пресели од Челси во Реал Мадрид во летото 2019 година за 115 милиони евра, а сега добро ќе им дојде на „сините“ дополнителни пет милиони евра за да ги почитуваат правилата за финансиски фер-плеј кои се на сила во Премиер лигата.

Во Реал Мадрид по големиот трансфер Азар се покажа како голем неуспех бидејќи имаше огромни проблеми со повредите, па за четирите години колку што беше на Бернабеу забележа само 76 настапи, постигна 7 гола и забележа 12 асистенции.

Тагови
реклама

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Почна владеењето на Близнаците: Што ќе донесе за секој хороскопски знак?

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more

Дали редовно го јадете зеленчукот што смирува воспаленија и го намалува холестеролот?

Read more

Фудбал

Брест не може на својот стадион да биде домаќин во Лигата на шампиони

Read more

Хулен Лопетеги ќе биде тренер на Вест Хем

Read more

Разбојници пукале врз тројца фудбалери на Марсеј

Read more

Куп финалето в среда на Арената: Тиквеш и Воска по историја

Read more
 

Спорт

Брест не може на својот стадион да биде домаќин во Лигата на шампиони

Читај повеќе

Хулен Лопетеги ќе биде тренер на Вест Хем

Читај повеќе

Разбојници пукале врз тројца фудбалери на Марсеј

Читај повеќе

Куп финалето в среда на Арената: Тиквеш и Воска по историја

Читај повеќе

Работа од соништата: Гледа натпревари, освојува трофеи и заработува милиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ превртува очи на прашањето дали ќе игра за Србија на Олимпијадата

Читај повеќе

Вардар последната битка за опстанок ќе ја бие во Струмица

Читај повеќе

Познати бараж двојките за пополнување на втората лига

Читај повеќе

Четворица фудбалери на Сити нема да добијат медали за освојување на лигата

Читај повеќе