Како пиењето вода помага во намалувањето килограми?

Б.С.Б.
/ 20.05.2022 / 16:26

Дури и кога мируваме, нашето тело троши енергија. Но, колку енергија троши зависи од неколку фактори.

Ако сакате вашето тело да троши повеќе калории кога не сте физички активни, потрудете се во текот на денот да пиете доволно вода. Едно истражување покажа дека за 10 минути пиење 0.5 литри вода потрошувачката на енергија во текот на неактивност се зголемила за 24 до 30 проценти. Овој ефект траел најмалку 60 минути, па се препорачува да пиете по малку вода на секој час.

На кои начини пиењето вода помага во намалување на килограмите?

Намален апетит

Пиењето вода пред оброк го намалува апетитот, особено ова е видливо кај повозрасни луѓе.

Помало внесување калории

Познато е дека газираните и негазираните сокови имаат голема енергетска вредност, додека водата нема. Значи, ако пиете вода наместо овие пијалаци, ќе го намалите внесувањето калории и со самото тоа ќе го изгубите вишокот килограми.

Како да пиете доволно вода?

Во летните денови од голема важност е да пиеме вода. Ако тоа не ви е навика може да се послужите со неколку трикови:

- залепете ливче на вашето биро со потсетник да пиете вода

- секогаш носете со вас шише вода

- поставете аларм на телефонот, на секој час нека ве потсетува дека е време да пиете вода.

Тагови
реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Фит

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Read more

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Read more
 

Магазин

Кои се најпопуларните имиња во светот?

Читај повеќе

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најчудната мачка во светот: Личи на врколак и е многу интелигентна

Читај повеќе

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Читај повеќе

4 знаци на рак на дебелото црево на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Читај повеќе

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Читај повеќе