Како поминаа фаворитите на најновиот EuroNCAP креш тест?

Долгоочекуваниот новитет на Volkswagen се најде на листата од 14 новитети во годинешниот последен круг на тестирање.

Погодувате, еден од тестираните беше Volkswagen ID. Buzz, модерна интерпретација на легендарниот Volkswagen кој сега носи модерни технологии, убав дизајн и, се разбира, напреден електричен погон. Возилото доби пет ѕвезди на краш тестот и еден од најдобрите резултати во оваа рунда тестови. Постигна 92% во заштитата на возрасните патници, а 87% во заштитата на децата патници, но само 60% кога станува збор за заштитата на ранливите учесници во сообраќајот.

Remote video URL

Ова не беше единствениот електричен модел, а уште помалку единствениот интересен. EuroNCAP го тестираше и Lucid Air, кој според многумина е најсериозниот ривал на Tesla Model S и автомобилот со најдобро забрзување во конкуренција на сериски автомобили.

Remote video URL

Не разочара, ниту Mercedes GLC или малку познатиот Maxus MIFA 9. Како што се вели, луксузниот Lexus со новиот RX влезе во групата на најдобрите.

Remote video URL

Ако се спуштиме на ниво на повеќе достапни модели, доаѓаме и до оние со многу добар успех. Ford Puma го постигна најлошиот резултат во оваа рунда во однос на заштитата на возрасните патници, додека Peugeot 408 и стариот VW Touran се нешто подобри.

Remote video URL
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Авто новости

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Read more

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Read more

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more
 

Автомобили

Пресметката е јасна: Еуро 7 ги поскапува автомобилите за 2.000 евра

Читај повеќе

Што означуваат зелените ленти што се појавија на патиштата во Словенија?

Читај повеќе

Tesla Model Y е најпродаван автомобил во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе
  • filter

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Легендарната BMW Серија 5 првпат и „на струја“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Читај повеќе