Како правилно да ги чистите купените производи за да се заштитите од коронавирусот?

Живееме во време на пандемија на COVID-19 и од сите нас се очекува одговорно однесување со цел да се заштити сопственото, но и колективното здравје.

Прва и најважна препорака е да се одржува социјална дистанца од другите луѓе во јавност од најмалку 1,5 до 2 метри, потоа редовно и темелно миење на рацете со вода и сапун особено после враќање од надвор во домот, како и одржување на општа хигиена и чистота во домот.

Може да дојдете во контакт со коронавирусот при близок контакт со заболено лице или носител на вирусот, но и при контакт со површини на кои стигнал вирусот преку човечки секрет (кивање/кашлање). Познато е дека новиот коронавирус се задржува на бакар до четири часа, на картон до 24 часа, а на пластика и челик до 72 часа. Треба да се нагласи дека со минување на времето, се намалува количеството на вирусот на секоја од овие површини, а со тоа и ризикот од инфекција при контакт со нив.

Кога пазарувате, важно е да бидете внимателни и пазарувањето да го завршите брзо и ефикасно, со цел да не се задржувате долго во продажното место. Со оглед на тоа дека не би можеле да знаете кој ги допрел производите пред вас, кога ќе стигнете дома треба да ги исчистите амбалажите на производите кои сте ги купиле.

Доктор Санџеј Гупта објаснува како правилно да ги чистите храната и другите производи купени од супермакети, локални продавници и пазари за време на пандемијата со COVID-19.

Некои производи и намирници, како сол, шеќер, ориз, тестенини и слично, може да ги претурите во пластични или стаклени садови со капак, а амбалажата да ја фрлите. Овошјето и зеленчукот темелно мијте ги, а по можност оставете ги да отстојат во раствор со сода бикарбона најмалку половина час пред да ги користите.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

SpaceX и НАСА лансираат астронаути во вселената, следете во живо

Read more

Здравје

Која храна не треба да се јаде по истекот на рокот?

Read more

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Read more

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Read more

СЗО ги прекина тестирањата на хидрохлорокин како можна терапија за COVID-19

Read more

Магазин

Се роди првата коала по страшните пожари во Австралија

Читај повеќе
  • play_arrow

Полнење гориво 6.000 метри на небото

Читај повеќе

Десетте најсреќни земји во светот во 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботи во Јужна Кореја прават и служат пијалаци на гостите

Читај повеќе

Која храна не треба да се јаде по истекот на рокот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Њујорчани, претеравте!

Читај повеќе

Совршена орео торта од 4 состојки

Читај повеќе

Секс во време на корона: Борделите со препораки за пози со помал ризик од зараза

Читај повеќе
  • play_arrow

Лесни вежби за истегнување на телото

Читај повеќе