Како правилно се чува лубеница?

Многу луѓе по купувањето ја ставаат лубеницата во фрижидер, но тоа не е најдобриот начин да се зачува нејзиниот вкус и свежина.

Доколку се одлучите на тој потег, ќе забележите дека мирисот на лубеницата е различен, како и дека ѝ е променета бојата.

Според американскиот магазин Real Simple, еден од начините за зачувување на квалитетот на лубеницата е да го чувате ова овошје на собна температура. На тој начин ќе остане свежа и непроменета дури и неколку дена.

По одреден период, кога ќе бидете свесни дека повеќе не може да остане на собна температура, пожелно е да ја чувате во замрзнувач, ставајќи ја во сад со капак откако ќе ја исечкате на помали или поголеми парчиња.

Тагови
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more

Рецепти

Летна салата од тиквички и јајца

Read more

Летно освежување: Совршен сладолед од една состојка

Read more

Идеја за десерт: Брз и сочен колач од кајсии

Read more

Неодоливи раженчиња од тиквички и пилешко со пршута

Read more
 

Магазин

Адел и Ребел Вилсон за драстичното слабеење: Не те дефинираат килограмите, ти си повеќе од тоа

Читај повеќе
  • play_arrow

10 лоши вечерни навики поради кои се дебелеете

Читај повеќе

Неделен хороскоп: За Лавовите пари, за Скорпиите љубов

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни футуристички авиони

Читај повеќе

Љубезноста не е „пуштање“: Дали знаете да ја направите разликата?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа луксузен нуклеарен бункер од 17,5 милиони долари?

Читај повеќе

Војник на ОН бара девојче со кое се фотографирал за време на војната во Босна

Читај повеќе

Дали самоубиството е себичен избор?

Читај повеќе

Што треба да знаете ако често пиете вода од пластично шише?

Читај повеќе