Како правилно се изговара зборот GIF?

Иако „таткото“ на GIF објасни како правилно се изговара неговиот изум, овој збор и ден-денес погрешно се изговара.

На наградата Webby Awards 2013 година, Стив Вилхајт дал интервју за New York Times изјавувајќи нешто што со години предизвикува расправии на Twitter.

Вилхајт ја доби наградата за животно достигнување, тој е горд затоа што го измислил GIF-от, но го нервира фактот што многумина неговиот изум го изговараат погрешно.

 

 

„Oxford English Dictionary“ ги прифаќа и двата изговори, но не се во право. Меко „г“ е на почетокот од зборот. Крај на приказната“, изјавил тој.

GIF е кратенка за Graphics Interchange Format, измислен е во 1987 година а во тек на годината станал многу популарен. 

Дали и кога (нема) да почнеме да го изговараме џиф  наместо гиф? 

реклама

Се подготвува протокол за отворање на аеродромите и граничните премини

Read more

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Read more

30 мај 1913, завршила Првата балканска војна со поделба на Македонија

Read more

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Чек дис аут

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Read more

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Read more

Колку се разликува баварскиот од германскиот јазик?

Read more

Како од Хичкок: Џиновски скакулци нападнаа град во Индија

Read more

Магазин

Чорба на денот: Витаминска бомба од лосос и зеленчук

Читај повеќе
  • play_arrow

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Читај повеќе
  • play_arrow

За 30 дена во карантин завршила 20 онлајн курсеви

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајсон ја откри тајната за „новата младост“: Не е сè во исхраната и вежбањето

Читај повеќе
  • filter

Жители на Амстердам: Градот е почист и потивок без туристите

Читај повеќе

Принц Вилијам: Здравствените работници не треба да ги нарекуваме „херои“

Читај повеќе

Пет работи кои треба да ги знаете доколку сте вљубени во Водолија

Читај повеќе

Келимуту – свето место со три езера кои менуваат боја

Читај повеќе

Домашен сок од јагоди

Читај повеќе