Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Познатото јапонско јаболко, наречено каки, е многу здраво, но кога го јадете треба да обрнете внимавате на две работи.

Каки јаболкото, кај нас попознато како јапонско јаболко, или рајско јаболко, е дрвенесто растение од семејството Ebenaceae од видот Diospyros, познато во целиот свет како каки јаболко. Може да расте како повеќе дрвја израснати од истиот корен или како само едно дрво, може да достигнат висина од 7,5 метри. Расте најдобро во области со умерено ладни зими и не премногу топли лета.

Се разбира, води потекло од Јапонија, каде дрвја од ова растение може да се најдат стари и до пет века. Во Европа се појавило во средината на XIX век.

Во Јапонија се нарекува каки (柿), во Кина го викаат ши (柿), во Кореја е гам (감), во Индионезија кесемек (kesemek), а во Непал халувабед (हलुवाबेद). Овие азиски народи го консумираат над 2 илјади години. И тоа како е здраво, а по изгледот потсетува на домат.

Каки јаболкото е богато со витамини А и Ц, а содржи и минерали како железо, калциум и калиум. Та е добар извор на влакна и антиоксиданси, а може да помогне во зајакнувањето на вашиот имунитет. Приближно 100 грама од ова овошје содржи околу 70 калории.

Можете да го јадете свежо, сушено или варено. Доколку го консумирате целото овошје, би било препорачливо да ја излупите кората пред јадење бидејќи содржи поголеми количини тианин. Ова соединение може да ја забави апсорпцијата на други корисни елементи.

Не консумирајте го на празен стомак бидејќи може да го зголеми ризикот од дијареа. Најдобро би било да ги јадете после оброк.

Добра идеја е да ја извадите кората, да ја исечкате и да ја ставите во јогурт или грчки јогурт. Можете да го користите и како додаток на други деликатеси.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Живот

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Read more

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Read more

Дволични хороскопски знаци кои „забиваат нож во грб"

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе