Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Како старееме, пријателите стануваат исклучително важен дел од животот и се големо влијание врз нашето психофизичко здравје.

Според истражување на списанието Personal Relationships, добрите односи и јаките пријателски врски со текот на годините ни се попотребни од семејството.

Во истражувањето биле опфатени повеќе од 270.000 луѓе во скоро сто држави. Истражувачот и психолог Вилијам Чопик на почетокот открил дека цврстите врски со семејството и со пријателите се поврзани со здравјето и среќата. Меѓутоа, луѓето кои во староста имаат одржано цврсти врски со пријателите се поздрави и посреќни.

Во вториот круг од истражувањето Чопик открил дека луѓето кои немаат пријатели во староста се повеќе наклонети кон хронични заболувања.

„Разни истражувања покажале дека во друштво на пријателите уживаме, сме поопуштени и насмеани, а дружењето со семејството може понекогаш да биде посериозно, по малку монотоно, а некогаш и напорно“, вели Чопик.

Цврстите пријателски врски придонесуваат за подобро ментално и физичко здравје, особено во староста. Чопик нагласува дека луѓето често си ги занемаруваат пријателите на сметка на сопружниците и децата бидејќи сметаат дека тие доаѓаат на прво место.

„Важно е да се биде посветен на семејството, но пријателствата имаат посебно влијание на нас. Во текот на нашите животи ги испуштаме површните пријателства и остануваме со оние кои навистина ни значат. Во староста знаете дека околу вас останале луѓе кои ве прават среќни и со кои полесно ги надминувате сите потешкотии“, вели Чопик во извештајот од истражувањето.

реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Ременски за убиената Вања: Таткото прв знаел дека нема да може да се изврши изнудата, Вања била задушена и станала неупотреблив заложник

Read more

Здравје

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Белиот ориз е лош за срцето кoлку и шеќерот

Read more

Дали смеете да јадете јајца ако имате висок холестерол?

Read more

Зошто повеќето жени забременуваат за време на новогодишните празници?

Read more
 

Магазин

Кривата кула во Болоња треба да се реновира бидејќи може да се урне

Читај повеќе

Која храна мора да ја изедеме истиот ден кога ќе ја зготвиме или отвориме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Водителка покажа среден прст во живо

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Читај повеќе

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Читај повеќе

Во кои хороскопски знаци се раѓаат најголемите манипулатори?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто жените се подобри во мултитаскинг?

Читај повеќе
15 идеи како сами да направите новогодишни украси

15 идеи како сами да направите новогодишни украси

Читај повеќе

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Читај повеќе