Утринска рутина

Како раното будење во исто време влијае на вас?

За здрав живот потребно е да имаме добри навики, а рутината на будење во исто време може да ви го промени животот и да придонесе кон поздрав начин на живот.

Ќе се чувствувате проактивни и поупорни
Што би можело да се случи со вашето тело доколку се будите секој ден во исто време? Првите часови од вашиот ден се многу важни и вредни, а контролирајќи го вашето утро можете да управувате со својот живот. Според германско истражување, луѓето кои имаат навика за рано будење, се поупорни, повеќе проактивни и се желни за нови искуства.

Ќе бидете повнимателни и помалку загрижени
Помалите потешкотии имаат голема поврзаност со навиките за спиење. Истражувањата покажуваат и дека луѓето кои се будат порано, постигнуваат поголеми успеси на работното место и побрзо ги завршуваат задачите.

Помалку ќе одложувате
Доколку се навикнете на рано будење, со леснотија ќе станувате и нема да го одложувате алармот. Исто така, помалку ќе ги одложувате и обврските во текот на денот.

Поретко ќе имате негативни мисли
Недостатокот на време е поврзано со негативното размислување, а тоа се должи на времето кое го поминувате во спиење. Пореметувањето на спиењето исто така негативно влијае на менталното здравје и луѓето имаат зголемени шанси да доживеат депресија. 

Ќе бидете позадоволни со својот живот
Строго одреденото време на спиење и будење ги прави луѓето позадоволни. Според едно истражување, вообичаената рутина на спиење и будење довела до 13% повеќе задоволство во приватниот живот на луѓето, пораст на финансиите за 18% и 21% повеќе задоволство во рамнотежата помеѓу деловниот и приватниот живот.

Поодбро варење
Нашите црева работат во склад со нашите внатрешни процеси на спиење и будење. Доколку заспиваме и се будиме во исто време и имаме правилна исхрана, нашиот систем за варење ќе функционира правилно, а метаболизмот ќе биде побрз.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Здравје

Колку вода треба да пиете во текот на летото?

Read more

Која е улогата на јодот во нашиот организам?

Read more

Идентификувани гени кои го зголемуваат ризикот од депресија

Read more

Што ни порачува телото, дали внесуваме доволно зеленчук?

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе