Како роботите ќе ги пратат вулканизерите во предвремена пензија?

Едно од работните места каде што робот ќе може да замени човек е менување гуми на автомобил.

Работните роботи за менување гуми на автомобилот имаат вештачка интелигенција и имаат способност да учат и да ги развиваат своите вештини. Исто како човек, на сите оние вулканизери каде поминуваме со часови чекајќи на ред, двапати годишно.

Добрата вест е што овие роботи се веќе во функција и комерцијално се користат во Америка. Тие се произведени од RoboTire од Мичиген и потребни им се 23 минути за да сменат комплет гуми на едно возило. Според производителот, роботот е двојно побрз од специјализиран работник кој ја врши истата операција.

RoboTire користи две раце за манипупација на шест зглобови, по една за секоја страна. Станува збор за компоненти од типот што се користат на производните линии за монтажа на делови во автомобилската индустрија.

Со системот управува вештачка интелигенција. Камерата го снима тркалото, ја одредува неговата положба, како и растојанието помеѓу завртките. После тоа, роботот ги олабавува завртките и го отстранува тркалото. Системот сè уште бара човечки надзор и бара техничар да го транспортира тркалото до уредот за менување гуми, на кого роботот веќе доставил информации за големината и видот на гумата. Крајната цел е целиот систем за менување гуми да биде целосно автономен.

Иако цената на системот не е позната, од RoboTire велат дека имајќи ја предвид зголемената продуктивност и намалувањето на трошоците за работна сила, враќањето на инвестицијата се очекува по една година.

Тагови
реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Авто новости

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Read more

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Read more

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Читај повеќе

Загадувањето од гумите е голем проблем - која е алтернативата?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Aston Martin го претставува DB12 – разочарување на повеќе полиња

Читај повеќе
  • filter

Bentley ги претстави моделите Bentayga и Continental GTC Huntsman Edition

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Легендарната BMW Серија 5 првпат и „на струја“

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Volkswagen ја најави премиерата на Touareg

Читај повеќе
  • play_arrow

Како роботите ќе ги пратат вулканизерите во предвремена пензија?

Читај повеќе

Како ќе функционираат „црните кутии“ кои од следната година ќе бидат поставени во новите автомобили?

Читај повеќе

Кина стана најголемиот светски извозник на автомобили

Читај повеќе