ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Како Роналдо реагирал кога дознал дека е на клупата за резерви?

Португалскиот весник Record објави дека Кристијано Роналдо се заканил дека ќе ја напушти репрезентацијата на Португалија откако селекторот Фернанду Сантуш го оставил на клупа за осминафиналето на Светското првенство против Швајцарија.

Соиграчот на Роналдо, Отавио, на прес-конференцијата ја демантираше таа приказна и објасни што се случило во соблекувалната на Португалија.

„Кристијано е наш капитен дури и ако е на клупата. Тој е вистински капитен и сите го следиме неговиот пример, дури и кога не игра. Знаете ли што направи кога дозна дека нема да игра? Разговараше со сите во соблекувалната и нè бодреше, особено Гонсалу Рамуш, кој играше на негово место. Никогаш не рече дека може да нè напушти“, изјави Отавио.

Се огласи и Фудбалскиот сојуз на Португалија

Португалската фудбалска федерација го коментираше објавувањето на Record.

„Во вестите објавени денеска се тврди дека Кристијано Роналдо во разговор со селекторот Фернанду Сантуш се заканил дека ќе ја напушти репрезентацијата на Португалија и ќе го напушти Катар. Португалскиот фудбалски сојуз сака да појасни дека капитенот на нашата репрезентација никогаш не се заканувал дека ќе го напушти Катар“, наведуваат, па додаваат:

„Секој ден што Роналдо го минува со репрезентацијата е уникатен во однос на нивото на посветеност и професионализам што го покажува, неговата посветеност на репрезентацијата никогаш не била доведена во прашање. Својата посветеност ја покажа на натпреварот со Швајцарија. Сите сме фокусирани на правејќи го ова Светско првенство најдоброто што Португалија некогаш го одиграла.“

За потсетување, Португалија в сабота од 16 часот ќе игра против Мароко во четвртфиналето на Светското првенство во Катар. Португалците во осминафиналето ја победија Швајцарија со 6:1, а хет-трик постигна Гонсалу Рамуш, напаѓачот кој влезе во стартниот тим наместо Роналдо.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Фудбал

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Read more

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Read more

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Read more

Пике официјално се пофали со новата девојка

Read more
 

Спорт

  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе

Ембиид: Немам одлучено дали ќе играм за Франција или за САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Рома со преубаво видео му го честиташе 60-тиот роденден на Мурињо

Читај повеќе

Пике официјално се пофали со новата девојка

Читај повеќе