Како Руската православна црква регрутира шпиони низ парохиите низ САД?

Руското разузнавање се обиде да регрутира шпиони од црквите во Соединетите Американски Држави, што предизвика реакција на Федералното биро за истраги (ФБИ).

ФБИ ги предупреди парохиите на руската и грчката православна црква за можни руски напори да ги користи црквите за регрутирање. Осомничениот руски агент наводно планирал да уценува членови на црквата.

Рускиот огранок на Православната црква јавно ја поддржа инвазијата на рускиот претседател Владимир Путин на Украина, што предизвика несогласувања меѓу парохиите ширум светот.

Водачот на Руската православна црква, патријархот Кирил, исто така, предизвика контроверзии околу неговите врски со Путин, вклучително и проповедта во која тој ги повика воените трупи „храбро да одат да ја исполнат својата воена должност“.

Андреј Солдатов и Ирина Бороган, руски истражувачки новинари кои со децении го покриваа безбедносниот сектор, напишаа во Foreign Affairs дека ги прегледале документите на ФБИ кои ги идентификуваат и истакнуваат активностите на висок член на одделот за надворешни работи на Руската православна црква, за кој ФБИ се сомнева има врски со руските разузнавачки служби.

„Предупредувањето на ФБИ сугерира дека Црквата можеби е уште повеќе поврзана со режимот на Путин отколку што се сомневаат многу набљудувачи, со потенцијално важни импликации за влијанието на Кремљ во странство“, напишаа тие.

Документите ги идентификуваат и истакнуваат активностите на висок член на одделот за надворешни работи на Руската православна црква за кој ФБИ се сомнева дека има врски со руското разузнавање.

Во тревогата на ФБИ, пишува Foreign Affairs, се наведува дека има причина да се сомнева дека висок функционер на Одделот за надворешни односи на Руската црква, кој неодамна отпатувал во Америка, е „руски разузнавач“.

URL

Неговата цел во САД, според истражувањата, била да регрутира свештенство од Руската православна црква и другите православни цркви. Службеникот, наводно, бил запрен и претресен од американски службеници за царина и гранична заштита кога пристигнал во САД во 2021 година.

Се вели дека поседува документи кои се однесуваат на руската надворешна разузнавачка служба и нејзината воена разузнавачка агенција.

Службеникот, наводно, имал досиеја за членови на црквата и ги користел за да ги уценува да работат за Кремљ.

Според соопштението на ФБИ, рускиот државјанин имал и досиеја поврзани со процесот на регрутирање на агентот, како и досиеја за вработени во црквата, вклучувајќи детални биографски информации за нив и членовите на нивните семејства, информации за кои укажувачот сугерира дека биле користени за уценување на вработените во црквата за учество во шпионски операции.

Солдатов се појави на CNN минатата недела за да зборува за неговите сознанија за врските на Кремљ со Православната црква во САД.

Тој ѝ кажа на водителката Ерин Бурнет дека не само што московските агенции „најдоа начин да ја користат црквата, туку на црквата очигледно не и пречеше да се користи.

На прашањето за големината на руската разузнавачка мрежа во американските православни цркви, Солдатов рече дека „тоа е голема платформа бидејќи Руската православна црква има многу добро присуство во САД и всушност станува сè поголема“.

Според usreligioncensus.org, има повеќе од 2.000 православни парохии во САД од 2020 година.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Свет

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Read more

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Read more
 

Вести

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Читај повеќе

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Читај повеќе

Сончево и студено, попладне облачноста ќе се зголемува

Читај повеќе
  • filter

Спречен шверц на повеќе од 500 делови за камиони

Читај повеќе

ЦУК: Најбарана Итната медицинска помош со 51% од реалните повици на 112

Читај повеќе