Како сами да направите карамелизирани пуканки?

Пуканките се едни од омилените грицки за многу луѓе и најчесто ова е здраво солено задоволство.

Но, има и малку поинаков начин на подготвување на оваа омилена закуска. Пуканките со слатки вкусови не се ништо ново, но ретко кој знае да ги направи во домашни услови.

Ако сè уште не сте пробале карамелизирани пуканки, сега е вистинското време да го сторите тоа.

Веројатно веќе имате сè што ви треба од намирници во вашата кујна.

Состојки

100 гр пченка

100 гр шеќер

20-30 гр путер

70 мл млеко

2 лажици вода

малку сол

Подготовка

1. Подмачкајте со масло една длабока и широка тава со капак и додадете ги сувите зрна пченка. Покријте и оставете ја пченката да испука на речиси најголема јачина на вашиот шпорет (на пример 7 или 8 од 9).

2. Префрлете ги пуканките во сад и оставете ги настрана.

3. Додадете шеќер во тавата и полијте го со две лажици вода. Шеќерот ќе се раствори многу брзо. Оставете го да се крчка на тивок оган, а кога ќе стане кафеав додадете го путерот.

4. Кога путерот се стопи, додадете го млекото и промешајте. Оставете го да врие околу десет минути, мешајќи повремено.

5. На крај додадете малку сол. Кога ќе добиете кремаста смеса со жолтеникава боја, ќе знаете дека карамелата е подготвена.

6. Истурете ја карамелата врз пуканките. Покријте го садот со пуканки и добро протресете така што карамелата рамномерно ќе се распредели на сите пуканки. Потоа одделете ги пуканките со прсти и послужете.

Тагови
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Рецепти

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Read more

Идеја за ручек: Рижото со тиквички и сланина

Read more

Предлог за ручек: Шницли во сос со нане

Read more

Идеја за појадок: Солени стапчиња со сусам

Read more
 

Магазин

Совети како да правите селфи фотографии како професионалец

Читај повеќе

Трите најверни хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ријана со нова секси колекција на долна облека

Читај повеќе
  • play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Прошетка по снежната Битола

Читај повеќе
  • play_arrow

Најпаметниот папагал

Читај повеќе

Како вакцината против коронавирус ќе стане најмоќниот пасош во светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт за слабеење: Шест рецепти за колачиња со овес

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би издржал човекот на секоја планета од Сончевиот Систем?

Читај повеќе