Како Саудиска Арабија го купи Светското првенство во фудбал?

Вест што изненади малкумина  - Кралството Саудиска Арабија е прогласено од ФИФА како единствен домаќин на Светското првенство во фудбал во 2034 година, откако го доби правото да биде домаќин на Светското првенство без противкандидат.

Без разлика дали ФИФА ќе го шири Светското првенство во 2030 година на три континенти, ќе ги промени сопствените правила за стадионите или ќе го продолжи крајниот рок за наддавање за три години, се чини дека сè е подготвено за да ѝ се подари на Саудиска Арабија Светското првенство во 2034 година.

Така, во ова видео, од заткулисни договори со мали островски нации до мегаспонзорски договори, HITC Sevens анализира како Саудиска Арабија го купи светот на фудбалот, а со тоа и Светското првенство на ФИФА.

реклама

Фудбал

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Read more

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Read more

На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Read more

Спречен скандал во Барселона, играчите замолчени со пари

Read more

Нови видеа

play_arrow

Кога сѐ ќе тргне наопаку

Read more
play_arrow

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со Barbie

Read more
play_arrow

Како големите ренесансни умови го модернизирале Рим?

Read more
play_arrow

ВАР, одбранет пенал - гол! Македонија води против Англија

Read more
play_arrow

Трејлер за 4K ремастерираниот The Abyss на Џејмс Камерон

Read more
play_arrow

Кои 33 главни градови се именувани според човек?

Read more
play_arrow

Зошто Италија веќе не „произведува“ напаѓачи?

Read more
play_arrow

Како Саудиска Арабија го купи Светското првенство во фудбал?

Read more
play_arrow

Најдобри вежби за мускулести нозе

Read more
play_arrow

Зошто толку многу бразилски фудбалери „прегоруваат“ млади?

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за Mission: Impossible - Dead Reckoning Pt. 1

Read more