Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Исчистете го изгореното дно на пеглата со едноставен трик: Потребна ви е само таблета која сигурно ја имате дома.

Железото често собира разни влакна и честички прашина од облеката, а на дното се таложи бигор, па затоа е добро пеглата на пареа да се чисти барем еднаш месечно ако ја користите често.

Сигурно ви се случило барем еднаш да поминете со пегла преку синтетички дел од облеката со премногу жешка пегла, а материјалот да изгори.

Валканата пегла може да направи повеќе штета отколку корист. Имајте на ум дека брзото средување на надворешноста не е секогаш доволно.

Лепливите црни наслаги на дното на пеглата тешко се отстрануваат. Освен што изгледаат грдо, тие се пречка за пеглање, а можат и да ја уништат облеката. Постои едноставен трик како да го отстраните црнилото брзо и без многу мака – таблета парацетамол.

Загрејте ја пеглата и земете ја таблетата со пинцета за да не се изгорите, а потоа со неа истријте ги дамките. Нечистотијата ќе стане течна, а потоа само избришете ја со сува крпа.

Remote video URL
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Чек дис аут

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Бегал од часови по глума

Read more

Научниците открија зошто некои луѓе се леваци

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе