Како се чува и вози автомобил на -50°C?

И додека кај нас првите минусни температури веќе се сметаат за проблематични за работата на автомобилите, во некои региони во светот автомобилите мора да функционираат на екстремно ниски температури и до -70 Целзиусови степени.

Огромните пространства на Сибир дефинитивно припаѓаат на таква област со екстремен студ. Територијата на Република Јакутија се смета за една од најстудените населени области на Земјата, додека главниот град Јакутск е и најстудениот во светот во конкуренција на градови со повеќе од 100.000 жители.

Дури и во такви тешки услови, животот мора да продолжи, а патните возила се ставени на особено голем тест. Во зима е толку студено што некои сопственици не ги ни исклучуваат своите автомобили, додека други ги чуваат во загреани гаражи. Оние на кои автомобилот навистина не им е потребен, едноставно го вадат акумулаторот и го оставаат автомобилот да „одмара“ додека не дојдат потопли денови.

Доколку е потребно да се стартува моторот на буквално замрзнат автомобил, постои решение. Како што покажува видеото, потребно е автомобилот да се загрее со индустриски грејач околу два часа. Штом маслото во моторот се одмрзне, батеријата се враќа и моторот се стартува.

Но и тоа не значи дека можете да тргнете на патување. Повеќето од нив возат докажани стари возила UAZ, или класичен теренец или буханка, но на секое долго возење одат со друго возило. Доколку дојде до дефект на отворено без засолниште, патниците многу брзо ќе се најдат во неволја.

Затоа, доверливоста на возилото е приоритет, поважна од удобноста и, на пример, одредена опрема. Исто така, не е лошо дополнително да се изолира возилото. Двојното ветробранско стакло ќе спречи замрзнување, а моторниот простор може да се заштити со кожа. Дополнителната изолација на картосериските исто така не е лоша идеја. Во конкретниов случај можеме да видиме што може да се направи за нешто помалку од 70 евра.

Remote video URL
Тагови
реклама

Авто новости

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Read more

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Read more

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Read more

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Read more
 

Автомобили

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе
  • filter

BMW ја претстави новата Серија 1, верзијата M135 останува на врвот на понудата

Читај повеќе

Грешка при полнење гориво што може сериозно да го оштети вашиот автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако видите паричка на вратата од автомобилот, веднаш повикајте полиција

Читај повеќе

Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Читај повеќе

Која е функцијата на сивите кутии што се појавија на семафорите во Германија?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

10 интересни, но сосема непотребни факти за автомобилите

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Нова ера за Porsche: 911 стана хибрид

Читај повеќе