Како се чува и вози автомобил на -50°C?

И додека кај нас првите минусни температури веќе се сметаат за проблематични за работата на автомобилите, во некои региони во светот автомобилите мора да функционираат на екстремно ниски температури и до -70 Целзиусови степени.

Огромните пространства на Сибир дефинитивно припаѓаат на таква област со екстремен студ. Територијата на Република Јакутија се смета за една од најстудените населени области на Земјата, додека главниот град Јакутск е и најстудениот во светот во конкуренција на градови со повеќе од 100.000 жители.

Дури и во такви тешки услови, животот мора да продолжи, а патните возила се ставени на особено голем тест. Во зима е толку студено што некои сопственици не ги ни исклучуваат своите автомобили, додека други ги чуваат во загреани гаражи. Оние на кои автомобилот навистина не им е потребен, едноставно го вадат акумулаторот и го оставаат автомобилот да „одмара“ додека не дојдат потопли денови.

Доколку е потребно да се стартува моторот на буквално замрзнат автомобил, постои решение. Како што покажува видеото, потребно е автомобилот да се загрее со индустриски грејач околу два часа. Штом маслото во моторот се одмрзне, батеријата се враќа и моторот се стартува.

Но и тоа не значи дека можете да тргнете на патување. Повеќето од нив возат докажани стари возила UAZ, или класичен теренец или буханка, но на секое долго возење одат со друго возило. Доколку дојде до дефект на отворено без засолниште, патниците многу брзо ќе се најдат во неволја.

Затоа, доверливоста на возилото е приоритет, поважна од удобноста и, на пример, одредена опрема. Исто така, не е лошо дополнително да се изолира возилото. Двојното ветробранско стакло ќе спречи замрзнување, а моторниот простор може да се заштити со кожа. Дополнителната изолација на картосериските исто така не е лоша идеја. Во конкретниов случај можеме да видиме што може да се направи за нешто помалку од 70 евра.

Remote video URL
Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Авто новости

Секси Golf

Read more

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелаши и бензинци

Read more

„Франкенштајн“ на тркала

Read more

Audi се откажува од уште еден легендарен модел

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Секси Golf

Читај повеќе

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелаши и бензинци

Читај повеќе
  • play_arrow

„Франкенштајн“ на тркала

Читај повеќе
  • filter

Lamborghini Urus го помина ирскиот третман во Carlex

Читај повеќе

Audi се откажува од уште еден легендарен модел

Читај повеќе
  • filter

Ferrari го претстави Roma Spider: Платнен покрив на преклоп и 620 КС

Читај повеќе
  • filter

Aston Martin DB6 сега вози „на струја“

Читај повеќе
  • filter

Дигиталното Porsche Nebula 928 стана реалност

Читај повеќе

Како телото ви кажува дека сте премногу уморни за да возите?

Читај повеќе