Како се купува Оскар?

Холивудската актерка и оскаровка Сузан Сарандон реши јавно да проговори за една многу нефер состојба во филмската индустрија во САД за која сите знаат, но ретко кој зборува јавно.

Сарандон, која на Филмскиот фестивал во Торонто го претставува нејзиниот најнов филм, го критикуваше доделувањето на престижните награди на Американската академија за филмска уметност и наука, кое денес, повеќе од кога било се купува со интензивно лобирање и огромно вложување пари.

„Пет пати сум била номинирана и еднаш освоив Оскар, но тогаш за тоа не требаше да се трошат пари“, рече актерката која освои Оскар за улогата на Хелен во филмот „Dead Man Walking“ од 1995 година.

„Такво нешто денес веќе не би било возможно“, додаде таа и ги осуди скапите кампањи за лобирање што се водат и по шест месеци пред гласањето, преку свечени приеми, ВИП проекции на филмовите и други скапи настани за „умилкување“ на членовите на Академијата.

Сарандон ја даде смелата изјава на вториот ден од фестивалот во Торонто, најголемиот филмски фестивал во Северна Америка што ќе заврши на 15 септември.

Филмот „Blackbird“ во кој игра мајка која е смртно болна и бара евтаназија, ќе биде претпремиерно прикажан на фестивалот.

реклама

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Read more

Филм & ТВ

„Пријателите“ сепак нема да се соберат повторно

Read more

Во подготовка четврти и петти дел на „John Wick“

Read more

Куклата Попи од „Trolls“ повлечена од пазарот поради непристоен дизајн

Read more

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Сцена

„Пријателите“ сепак нема да се соберат повторно

Читај повеќе

Во подготовка четврти и петти дел на „John Wick“

Читај повеќе
  • play_arrow

Куклата Попи од „Trolls“ повлечена од пазарот поради непристоен дизајн

Читај повеќе
  • filter

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Читај повеќе
  • play_arrow

„Mayhem“ го одложи настапот во Скопје за 2021 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Ева Лонгорија има 45 години и изгледа неверојатно

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски рапер пронајден исечен на парчиња во замрзнувач

Читај повеќе

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Читај повеќе