Како се купува Оскар?

Холивудската актерка и оскаровка Сузан Сарандон реши јавно да проговори за една многу нефер состојба во филмската индустрија во САД за која сите знаат, но ретко кој зборува јавно.

Сарандон, која на Филмскиот фестивал во Торонто го претставува нејзиниот најнов филм, го критикуваше доделувањето на престижните награди на Американската академија за филмска уметност и наука, кое денес, повеќе од кога било се купува со интензивно лобирање и огромно вложување пари.

„Пет пати сум била номинирана и еднаш освоив Оскар, но тогаш за тоа не требаше да се трошат пари“, рече актерката која освои Оскар за улогата на Хелен во филмот „Dead Man Walking“ од 1995 година.

„Такво нешто денес веќе не би било возможно“, додаде таа и ги осуди скапите кампањи за лобирање што се водат и по шест месеци пред гласањето, преку свечени приеми, ВИП проекции на филмовите и други скапи настани за „умилкување“ на членовите на Академијата.

Сарандон ја даде смелата изјава на вториот ден од фестивалот во Торонто, најголемиот филмски фестивал во Северна Америка што ќе заврши на 15 септември.

Филмот „Blackbird“ во кој игра мајка која е смртно болна и бара евтаназија, ќе биде претпремиерно прикажан на фестивалот.

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Филм & ТВ

Топ 10 најдобри хорор филмови за 2020

Read more

Warner Bros ќе ги објави сите филмови од 2021 и во кино, и на стриминг сервисот HBO Max

Read more

Репертоар на Кино Милениум од 3 до 9 декември

Read more

Погледнете го трејлерот за „Fatale“ - новиот возбудлив психолошки трилер

Read more

Сцена

  • play_arrow

Топ 10 најдобри хорор филмови за 2020

Читај повеќе

Warner Bros ќе ги објави сите филмови од 2021 и во кино, и на стриминг сервисот HBO Max

Читај повеќе

Репертоар на Кино Милениум од 3 до 9 декември

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за „Fatale“ - новиот возбудлив психолошки трилер

Читај повеќе
  • play_arrow

Бенедикт Камбербач и Џоди Фостер во главните улоги во „The Mauritanian“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 актери чии ликови секогаш умираат во филмовите

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина негативецот познат по улогите во „Mad Max“

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за последната сезона на „Vikings“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Sister of the Groom“ - новата романтична комедија на Paramount

Читај повеќе