Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Жените не се единствените кои поминуваат низ промени кога ќе станат мајки - а татковството засекогаш ги менува машките хормони.

Има една изрека дека жената станува мајка кога ќе види позитивен тест за бременост, но мажот станува татко само кога ќе го види детето во породилиште.

За мажите, тој момент кога ќе го видат своето дете за првпат не е само емоционално искуство што го менува животот, туку и физиолошко - благодарение на падот на нивото на тестостерон и зголемувањето на нивото на пролактин и окситоцин.

Иако ова може да направи новите татковци да се чувствуваат како нивните хормони да „лудуваат“, тоа има цел, вели антропологот Ли Гетлер, истражувач во Центарот за деца и семејства Нотр Дам.

„Врз основа на голем број докази, овие хормонални промени кај татковците се чини дека одразуваат дека еволуцијата ја обликувала биологијата на мажите за да им помогне да ги исполнат барањата на родителството“, рече Гетлер во едно интервју во 2014 година.

„Нашето истражување им олеснува на мажите да ги разберат ‘вградените’ способности на биолошкото родителство, што е многу применливо во секојдневниот живот на мажите.“

Пад на тестостеронот

Според една студија од 2011 година од тимот на Гетлер, нивото на тестостерон кај новите татковци се намалува за околу 40 проценти во првиот месец од родителството, што е поврзано со нивната татковска чувствителност и приврзаност.

„Нашите наоди сугерираат дека мажите имаат еволуирана невроендокрина архитектура која одговара на посветеното родителство, поддржувајќи ја улогата на мажите како старатели за време на еволуцијата на хоминините“, велат истражувачите во нивниот труд.

Раст на пролактинот

Додека нивото на тестостерон се намалува, студиите покажуваат дека нивото на естроген кај идните татковци почнува да расте во неделите пред раѓањето на детето и продолжува да се зголемува со месеци потоа. Заедно со тоа, новиот татко доживува просечно зголемување од 20 проценти на пролактин во првиот месец.

Како што рекоа авторите на студијата објавена во Journal of Postgraduate Medicine во 2016 година, „утврдено е дека нивоата на пролактин корелираат со интеракцијата татко-дете во социјален контекст, при што татковците со повисоки профили на пролактин повеќе реагираат на знаците на децата“.

Хормонот на љубовта оди во „шеста брзина“

Кај новопечените мајки, окситоцинот го олеснува породувањето и доењето. Но, меѓу новите татковци, предизвикувачите имаат повеќе врска со „стимулирачката игра“, како што е обидот да го насмеат и насмеат бебето. Ова повторно игра „значајна улога во воспоставувањето на чувството за татковство во раните фази на растот на детето“, вели Рут Фелдман, професорка на Медицинскиот факултет на Јеил и автор на неколку студии на оваа тема.

реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Ретро е во мода: Citroën го претстави новото лого

Read more

Живот

Недела на контрацепција: Северна Македонија има ниска стапка на преваленца на современи контрацептивни средства

Read more

Кризата не застанува: Се заканува недостиг од овие 8 производи

Read more

Луѓето трошат пари на парфеми, но природниот мирис е најдобар

Read more

Сува, мрсна, проблематична: Што треба да јадете според типот на кожата?

Read more
 

Магазин

Како спиењето со чорапи во текот на зимата влијае на организмот?

Читај повеќе

Акција Македонски книжевни класици на библиотеката „Гоце Делчев“ – Гевгелија

Читај повеќе

Недела на контрацепција: Северна Македонија има ниска стапка на преваленца на современи контрацептивни средства

Читај повеќе

Кризата не застанува: Се заканува недостиг од овие 8 производи

Читај повеќе

Кои се најчестите симптоми на зараза со корона кај вакцинираните?

Читај повеќе
  • filter

10 интересни факти за сексот кај древните Римјани

Читај повеќе

Абе како беше правилно, „кои" или „кој"?

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Полнети пилешки чамци

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најголеми воени авиони во светот

Читај повеќе