Како се менува вагината низ годините?

Како и целото тело, така и вагината се менува со текот на годините. Прво поминува низ период на пубертет, потоа зрелост, породување (не задолжително) и на крај менопауза.

Вагината се развива во согласност со промената на нивото на хормони  кај секоја жена посебно.

Хронолошка мапа на вагината:

Во 20-тите: Направете го првиот ПАП тест

Во 20-тите години вагината драстично се менува поради хормоните. Вулвата е потполно изградена и затегната. Не заборавајте дека големината, бојата и формата на вагината е посебна и уникатна за секоја жена.

Ако во 20-тите почнете да користите контрацептивни пилули тоа може да ја намали влажноста на вагината.

Во 20-тите треба да го направите првиот ПАП тест или најмалку три години откако сте станале сексуално активни.

Во 30-тите: Жените имаат најголема желба за секс

Промените во вагината во 30-тите се најдрастични кај жените кои родиле дете. Еластичноста на надворечните и внатрешните усни попушта и тие стануваат малку потемни.

Во овој период жените имаат најголема желба за секс и најмногу уживаат во сексот.

Во овој период е добро да почнете да ги правите Кегеловите вежби за зацврстување на вагината.

Во 40-тите и 50-тите: Промени на пубичните влакна, почеток на менопауза

Во 40-тите години, pH вредноста на вагината се зголемува, а најчесто има и промена во бојата на пубичните влакна. Во овие години, нивото на естроген полека опаѓа, а тоа доведува до намалување на колагенот и дотокот на крв во вагината.

Во раните 50-ти жената поминува низ менопауза. Тогаш може да се јави сувост на вагината што може да предизвика болка при сексуални односи. Гинеколозите советуваат во овој период да почнете да користите лубриканти за време на секс.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Здравје

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Read more

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Read more

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Read more

Четири видови месо што треба да ги консумирате и две кои треба да ги избегнувате

Read more
 

Магазин

  • filter

Јапонците измислија мопед во кој може да се вози домашно милениче

Читај повеќе

Македонскиот новинар за Златна топка на Левандовски не му дал ниту бод

Читај повеќе

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Читај повеќе

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе