Како се мери брзината на автомобилите?

Постојат неколку начини да се измери брзината, и сè се сведува на вртењето на тркалата.

Кај постарите модели, сензорот беше на диференцијал, бидејќи со години овој метод се сметаше за најсигурен за мерење на брзината. Диференцијалот може да се поврзе со брзинометарот само со сајла.

Кај современите автомобили, брзината се мери оптички преку сензори од ABS системот и се мери со вртењето на тркалата, при што обемот на тркалото е многу важен.

Колку е поголем надворешниот обем на гумата, тркалото со едно целосно вртење ќе помине повеќе пат. Ако обемот на тркалото е 1 метар, кога еднаш ќе се заврти ќе помине пат од 1 метар, со обем од 2 метра, ќе помине пат од 2 метра.

Брзинометарот е калибриран според тој обем. Така, кога системот регистрира дека тркалото се свртело 100 пати додека возите, тој ќе го земе обемот и ќе го помножи со 100. Земете, на пример, гума со димензии 195/65 R15. Таа има обем од околу 2 метри.

Кога тоа тркало се врти 100 пати додека возите, тоа значи дека преминало 200 метри. Тогаш нè интересира во кое време ги поминало тие 200 метри. Ако ги поминало за 10 секунди, тоа значи дека се движело со брзина од 20 метри во секунда или 72 км/ч.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Авто новости

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Read more

Lamborghini што остава без здив

Read more

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Read more

Дебитираше новата Lada Niva Bronto во Русија

Read more
 

Автомобили

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Lamborghini што остава без здив

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше новата Lada Niva Bronto во Русија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla Semi камионот одложен за 2022 година

Читај повеќе

Оваа грешка при менување брзини може да предизвика скап дефект

Читај повеќе

Редок Mercedes SLR McLaren 722 чини вртоглави 2,6 милиони евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е побрз: Mercedes AMG C63 Black Series или BMW M3 F80?

Читај повеќе