Како се прави Porsche Taycan во „фабриката на иднината“?

Во погоните на Volkswagen во Цуфенхаузен во септември почна производството на моделот Porsche Taycan.

Станува збор за нова фабрика на германскиот автомобилски гигант што почна со работа пред четири години, што ја нарекуваат „фабрика на иднината“ бидејќи има нула негативно влијание на околината.

Во погоните се користат обновливи извори на енергија, а сѐ се движи на струја, вклучувајќи ги логистичките возила.

Моделот Taycan се произведува со помош на исклучително напредни и прецизни роботи под надзор на високостручен персонал.

На оваа снимка направена во Цуфенхаузен може да видите како се прави еден автомобил на моделот Taycan чии први примероци ќе им бидат испорачани на купувачите во декември.

Овој електричен спортски автомобил со 4 врати може да развие до 750 коњски сили, забрзува од 0 до 200 км/ч за само 9,8 секунди и со едно полнење може да помине до 450 километри.

реклама

Родителите на деца кои одат во училиште да се вратат на работа, одлучи Владата

Read more

Протести во Белград поради враќањето на полицискиот час, полицијата употреби солзавец

Read more

Како паметно да одговорите на навреда?

Read more

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Read more

Авто новости

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Read more

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Read more

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
  • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе

Откажан Саемот за автомобили во Женева за 2021 година

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави освежениот модел Q5 SUV

Читај повеќе
  • filter

Произведен последниот Bentley Mulsanne

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Audi A6 Allroad

Читај повеќе