Како се слабее со правилото 50:50?

Американскиот лекар Џон А. МекДугал го смислил правилото 50:50 со кое многумина успеале побрзо да го намалат вишокот килограми. Во книгата „The Starch Solution“ наведува што тоа подразбира.

Имено, секој оброк треба да го започнете со супа, салата или овошје. Секогаш пополнете 50% од вашата чинија со храна богата со скроб, а останатите 50% со храна без скроб.

Храната со висока содржина на скроб вклучува: тестенини, грашок, компири, грав, кафеав ориз, јачмен итн.

Некои од намирниците кои не содржат скроб се: брокула, спанаќ, моркови, краставици, пиперки, модри патлиџани итн. МекДугал советува да се обидете целосно да ги исфрлите месото и јајцата од исхраната.

Исто така, треба значително да го намалите внесот на шеќер, сол, масло, висококалорична храна како леб, колачи, бисквити, житарици, крекери и слично.

Следејќи ги овие правила, јадете секогаш кога ќе почувствувате глад. Не се из гладувајте. Треба да вежбате најмалку 30 минути или да шетате секој ден.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Здравје

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Лекари откриваат седум необични симптоми на рак

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе