Како се создава автомобил од 3 милиони долари?

Автомобилскиот  произведувач Koenigsegg го покажа процесот на производство на едно од нивните возила, моделот Jesko вреден 3 милиони долари.

Името го добил по таткото на сопственикот на компанијата. Џек Рикс од Top Gear направи тура во фабриката на Koenigsegg, каде се градат најбрзите автомобили во светот.

Во видеото ќе видите како изгледа создавањето на споменатиот модел, продаден во 83 примероци пред премиерата во Женева, а преостанатите 42 се резервирани и се во процес на создавање.

реклама

Авто новости

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Read more

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Read more

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Read more

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Read more

Нови видеа

play_arrow

10-минутни лесни вежби за затегнат задник

Read more
play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Read more
play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Read more
play_arrow

Дуа Липа објави нов спот за „Hallucinate“

Read more
play_arrow

Коронавирус и имунитет – научно објаснето

Read more
play_arrow

Како ќе патуваме со авион во ковид иднината?

Read more
play_arrow

8-минутни вежби за стомачни со Памела Рајф

Read more
play_arrow

Споредба на Хрватска и Србија

Read more
play_arrow

Дали е подобро да се посвои машко или женско маче?

Read more
play_arrow

Стигна трејлерот за продолжението на Netflix хитот „The Kissing Booth“

Read more
play_arrow

Летен фит предизвик: Затегнете ги нозете

Read more