Како се создава легендарната Honda Civic Type R?

Honda Civic Type R долго време е еден од најдобрите моќни хечбек модели во светот, а генерацијата FL5 го оправда тој епитет бидејќи навистина е автомобил со врвни перформанси.

Civic Type R се произведува во фабриката Yorii во Јапонија, но тоа не значи дека секоја компонента е направена таму. Всушност, 2.0-литарскиот турбо-мотор на Honda со четири цилиндри се произведува во фабриката во Ана, Охајо, а 6-брзинскиот мануелен менувач во фабриката на Honda во Сузука. По производството, овие компоненти се транспортираат во фабриката Ogawa каде се склопуваат и се доставуваат до Yorii за остатокот од производниот процес.

На каросеријата на Civic Type R се нанесува полиуретанска завршница, додека роботите се задолжени вратите, хаубата и вратата на багажникот да работат правилно. Потоа следува вградување на клучните делови, а потоа и предниот и задниот браник.

Кога Civic Type R ќе стигне до крајот на производната линија, тој е подложен на сеопфатна проверка на квалитетот што вклучува целосно усогласување на суспензијата.

Последната генерација користи подобрена верзија на четирицилиндричниот мотор со турбополнач K20C1 на Honda. Малку подобри перформанси во споредба со претходниот модел беа постигнати благодарение на промената во големината, обликот и бројот на лопатките на турбината. Honda исто така го зголеми протокот на воздух и инсталираше поефикасен издувен систем.

Remote video URL
Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Ана Брнабиќ: Србија е на раб на војна со Косово

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Авто новости

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Read more

Како поминаа фаворитите на најновиот EuroNCAP креш тест?

Read more

Apple го одложи својот прв автомобил и се откажува од автономното возење

Read more

Volkswagen најави електричен SUV со автономија од 700 километри

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Читај повеќе
  • play_arrow

Како поминаа фаворитите на најновиот EuroNCAP креш тест?

Читај повеќе

Apple го одложи својот прв автомобил и се откажува од автономното возење

Читај повеќе

Volkswagen најави електричен SUV со автономија од 700 километри

Читај повеќе

Италија е против забраната за продажба на нови бензински и дизел автомобили од 2035 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставен трик за побрзо да ја одмрзнете шофершајбната

Читај повеќе

Секој купувач на Jaguar добива уште еден бесплатно, но под еден услов

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes ја претстави најмоќната S класа во историјата

Читај повеќе
  • filter

Се продава црвениот Mercedes на Марадона: Малку користен, исклучително сочуван

Читај повеќе