Како Северна Кореја ја прикажа средбата Трамп-Ким пред својот народ?

Севернокорејската државна телевизија објави досега невидени фотографии и видеа од неодамнешната средба меѓу лидерот Ким Џонг Ун и американскиот претседател Доналд Трамп во Сингапур.

КЦНА  објави документарен филм од 42 минути со сцени од патувањето на Ким со кинескиот авион и досега необјавени фотографии од него во луксузниот хотел во кој се сретна со Трамп.

Во некои кадрите се гледаат стотици Севернокорејци како страстно мавтаат со знаменца и ракоплескаат додека го гледаат слетувањето на авионот на лидерот во Сингапур за средбата со Трамп.

Филмот почнува со кадри во кои Ким се подготвува за летот со авионот што му го позајми кинеската влада.

„Многу лидери на разни земји го имаат посетено Сингапур, но во историјата на Сингапур не било видено улиците да се наполнат вака со народ кој дошол да посака добредојде“, вели нараторот во сцените кога се гледаат луѓе како се собираат на улица да го поздрават Ким.

Освен вообичаеното славење на севернокорејскиот лидер, документарецот се фокусира и на Сингапур како исклучително успешна капиталистичка држава, што претставува еден вид отстапување.

Севернокорејските медиуми досега се воздржувале од покажување на успехот на другите држави.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Свет

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Read more

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Read more

Pfizer: Третата доза од вакцината ја зголемува заштитата од делта сојот до 100 пати

Read more

Шумски пожар кај Анталија, хотелите немаат вода и струја, во тек евакуација

Read more
 

Вести

Дневен ковид биланс: 54 нови случаи oд 3.764 тестирања

Читај повеќе

Вучиќ: Ништо не бараме од Македонците, само братство и пријателство

Читај повеќе

Трговијата со луѓе за сексуална експлоатација е доминанта форма во Македонија

Читај повеќе

Скопје се топи на +40°C, Брзата помош има стотина интервенции дневно

Читај повеќе

Нула минути чекање на граница и една работна дозвола – бара бизнис заедницата

Читај повеќе

Еден загинат и двајца повредени во сообраќајка во Куманово

Читај повеќе

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не е ни август

Читај повеќе

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Читај повеќе

Скопјани добиваат поевтино парно греење

Читај повеќе