Како шеќерот ни влијае на мозокот?

„Простите“ шеќери, или моносахаридите (како глукоза), содржат енергија која биолошките клетки ја користат и трошат. За полесна идентификација, секој збор што завршува со „оза“ најверојатно претставува вид на шеќер.

Внимавајте, шеќерот не се состои само во торти, колачи, сладолед и засладени пијалаци. Го има и во готови сосови, флаширана вода со вкус, јогурт, гранола...

Што всушност се случува во нашиот мозок кога внесуваме шеќер? Зошто колку повеќе јадеме благо, толку повеќе го посакуваме?

реклама

Чек дис аут

Четири изгубени технологии на древните цивилизации

Read more

Што ако целата вода на Земјата замрзне во една секунда?

Read more

„Хитлер бил Евреин“ и други бизарни теории за нацистичкиот лидер

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Нови видеа

play_arrow

Четири изгубени технологии на древните цивилизации

Read more
play_arrow

Дали Големата експлозија всушност била супермасивна бела дупка?

Read more
play_arrow

Што ако целата вода на Земјата замрзне во една секунда?

Read more
play_arrow

Фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

Што ќе му се случи на телото ако секој ден јадеме темно чоколадо?

Read more
play_arrow

Официјален трејлер за мистеријата „Ambulance“

Read more
play_arrow

Најстрашните мостови во светот

Read more
play_arrow

Десет причини зошто треба да јадете грчки јогурт

Read more
play_arrow

Дваесетте најтешки јазици за изучување

Read more
play_arrow

11 најчести грешки што ги прават инвеститорите во криптовалути

Read more
play_arrow

Како да направите вкусен домашен крцкав чипс?

Read more
play_arrow

Фејл компилација: Луѓе vs природа

Read more