ФИФА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КАТАР 2022

Како слепо момче го „виде“ голот на Меси?

Дванаесетгодишниот Себастијан Филорамо од Венецуела со мала помош од татка си успеа да ги следи подвизите на својот омилен фудбалер Лионел Меси на Светското првенство и покрај тоа што нема сетило за вид.

Трогателното видео стана вирално и одушеви многумина.

Себастијан го изгубил видот кога имал само седум месеци, но тоа не го спречило да стане огромен фан на Меси и го следи секој натпревар на кој игра аргентинската суперѕвезда.

Во тоа успева со помош на татко му Мануел, кој му помага да ја опише акцијата на теренот со движење на рацете на момчето на фудбалската табла „на допир“. Станува збор за табла со релјефни испакнатини кои го потсетуваат момчето на фудбалско игралиште, па тој со помош на друго лице може да разбере каде е топката и кој играч ја има.

На овој начин Себастијан ја следеше играта на Аргентина и голот на Меси во нивната победа против Мексико, а на интернет се појави снимка од момент кога момчето се радуваше на голот, за која многумина признаа дека им ги „стопи“ срцата.

URL

„Тој гол веќе не ме ни боли“, напиша еден фудбалски фан од Мексико.

Многумина го пофалија и таткото на Себастијан што му помогнал на својот син да го доживее овој прекрасен момент на среќа и му ја доделиле титулата „најдобар татко на светот“.

Инаку, Меси со овој гол ја врати Аргентина на вистинскиот пат по шокантниот пораз од Саудиска Арабија, по што следеше победа на оваа репрезентација против Полска.

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Живот

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Read more

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Read more

Како каучот со недели убаво да мириса?

Read more

Психијатар објаснува зошто треба да ја менувате работата на секои 10 години

Read more
 

Магазин

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Читај повеќе

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Читај повеќе

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Читај повеќе
  • filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Читај повеќе

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Читај повеќе