Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

А.С.
/ 21.06.2024 / 12:44

Планирајте ги вашите оброци однапред, останете хидратирани, вклучете се во редовна физичка активност и практикувајте урамнотежена исхрана.

Диетата 80/20 е флексибилен пристап кон исхраната кој вклучува јадење здрава храна во 80 проценти од времето, додека ви овозможува да уживате во помалку здрав избор во 20 проценти од времето.

Оваа диета може да ви помогне да ги стопите масните наслаги, а не е премногу рестриктивна - строгите диети генерално немаат долгорочни резултати.

Следејќи ја оваа диета, треба да донесувате здрави одлуки 80 проценти од времето. Ова вклучува јадење посни протеини, влакна, овошје, зеленчук, цели зрна и здрави масти. Исто така, 20 проценти од времето можете да консумирате нездрава храна, се разбира, во ограничени количини.

Оваа диета не влијае само на вашето физичко здравје, туку и на менталното здравје, бидејќи ви овозможува да уживате во вашите нездрави задоволства - слатки, брза храна, пица, тестенини...

Конечно, однапред планирајте ги оброците, останете хидратирани, редовни физички активности и практикувајте урамнотежена исхрана.

Тагови
реклама

Фит

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Зелено смути ги топи масните наслаги од стомакот

Read more

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе