Како собната светлина може негативно да влијае врз расположението?

Вашиот дом е вашето светилиште - а за оние кои работат од дома или поминуваат голем дел од денот во затворен простор, особено е важно на тоа место да се чувствуваат смирено, опуштено, но и енергично и продуктивно. Според д-р Лиланд Стилман, една грешка во уредувањето на домот може да го саботира вашето добро расположение и позитивниот начин на размислување: слабото осветлување.

Се разбира, просторот осветлен со свеќи или светилка може да биде неверојатно смирувачки, но тоа не е најдобриот избор за ментално здравје - всушност, може дури и да доведе до чувство на вознемиреност.

Д-р Стилман објаснува како светлината влијае на вашето расположение, а исто така го посочи и најдобриот начин за осветлување за оптимална состојба на умот.

Како слабата светлина може да доведе до анксиозност

Сината светлина ја бие лош глас, но всушност изложувањето на сина и зелена светлина во текот на денот помага да се регулира вашиот природен циклус на спиење и будење.

Според тоа, синото светло помага во зголемувањето на будноста и дури и може да го подигне вашето расположение. Можеби тоа е причина зошто луѓето имаат тенденција да имаат депресивни чувства за време на зимските месеци, кога изложеноста на светлина е помала.

„Треба да добиете одредена количина светлина во окото за да бидете сигурни дека имате соодветна енергија што доаѓа во вашето тело - за да го стартувате ослободувањето на неутротрансмитери и хормони“, вели д-р Стилман.

Тој вели дека често дознава дека луѓето кои се борат со анксиозност имаат многу нејасно опкружување во текот на денот. Тој се повикува на истражувањето со животни од 2016 година објавено во магазинот Molecular Vision, кое откри дека стаорците изложени на слабо светло во текот на денот покажуваат зголемено аксиозно однесување и неколку индикатори на нерамнотежа кај ХПА оската (ХПА оската е одговорна за ослободување на хормоните).

реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Здравје

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Read more

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Read more

Што се случува во телото во првите 6 часа по утринското кафе?

Read more

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Читај повеќе

Како да ја спречите болката во ушите кога летате со авион?

Читај повеќе

Што се случува во телото во првите 6 часа по утринското кафе?

Читај повеќе