Како совршено да сварите тестенини?

Формулата за добро варени тестенини е многу едноставна - вода, тестенини, малку сол и тоа е тоа. Но, колку пати шпагетите или макароните завршиле залепени на тенџерето, преварени или недоволно варени?

Многу луѓе прават грешки во начинот на готвење на тестенините, а за да не се случи тоа, прочитајте што советуваат експертите.

Секогаш гответе ги тестенините во подлабоко тенџере - тестенините ќе имаат доволно простор за да се „движат“, така што нема само да се држат една до друга.

За да ги сварите убаво тестенините, ќе ви треба многу вода. Ако не ви се чека да зоврие водата, ставете го капакот на тенџерето, но оставете го делумно отворен за да слушнете кога водата ќе почне да врие и дури потоа ставете ги тестенините.

Додадете сол во водата откако ќе почне да врие. 2 лажички сол за 6 литри вода се одлична доза, бидејќи водата во која готвите шпагети или други тестенини треба да биде солена, а не само посолена.

Не дозволувајте гладот ​​или недостатокот на време да ве принудат да ги ставите тестенините во водата пред да зоврие.

Откако ќе ја ставите пастата во врела вода, повремено промешувајте. На овој начин ќе ги спречите тестенините да не се залепат и сигурно нема да го оштетите дното на тенџерето.

Никогаш не ги плакнете свежо исцедените тестенини со вода. Водата во која се варат тестенините содржи скроб и придонесува за вкусот. Само процедете ги тестенините и измешајте ги со сосот. Ако подготвувате некаква салата со тестенини, оставете ја пастата постепено да се излади и прелијте ја со малку масло.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Greatist (@greatist)

реклама

Главниот украински разузнавач тврди: Путин има двојници, се менуваат по потреба

Read more

Голем неделен хороскоп: Близнаците добиваат „жолт картон“, Бикот конечно ќе ужива

Read more

Се појавија снимки од злогласниот руски „нуклеарен воз“

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

Рецепти

Трите најбезбедни начини за одмрзнување мелено месо

Read more

Идеја за ручек: Полнети пиперки потпечени со кашкавал

Read more

Најсочниот есенски колач од јаболка

Read more

Утринско смути со кафе по рецепт на нутриционистката Ана Марија Кузмановска

Read more
 

Магазин

Зошто треба почесто да јадете тиква?

Читај повеќе

Трите најбезбедни начини за одмрзнување мелено месо

Читај повеќе

Зошто никако не треба да јадете благо пред спиење?

Читај повеќе

Непријатните телесни мириси можат да бидат знак на сериозни проблеми

Читај повеќе

Tрикови со кои ќе се мотивирате да вежбате по работа

Читај повеќе

Како правилно се замрзнува компир?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е нормалниот крвен притисок во зависност од годините?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставен трик за ослободување од купот заплеткани кабли

Читај повеќе

Зошто треба да ѝ се вратите на мисионерската поза?

Читај повеќе