Како спиењето со чорапи во текот на зимата влијае на организмот?

Доаѓаат студени ноќи, а за многумина тоа значи и отворање на сезоната за спиење во чорапи. Постојат спротивставени мислења, некои овој потег го сметаат како лош за циркулацијата, додека новите истражувања го покажуваат спротивното.

Мар де Калро, експерт за спиење, смета дека постојат повеќе вредности на спиењето во чорапи во текот на зимата. Чорапите можат да им помогнат на луѓето побрзо да заспијат и спијат подолго среде процесот дистална вазодилатација.

Некои истражувања дојдоа до резултат дека носењето чорапи во текот на ноќта додека спиеме го зголемува протокот и циркулацијата на крв во овој дел од телото.

Студија која вклучи мал број испитаници покажа дека оние кои носеле чорапи побрзо заспивале за 7,5 минути, спиеле 32 минути побрзо и се буделе 7,5 пати помалку во текот на ноќта за разлика од оние кои спиеле боси.

Пониските телесни температури се поврзани со поспаност, а доказите упатуваат на тоа дека користењето чорапи или други методи на греење стапала можат да ја намалат телесната температура и помогнат побрзо да заспиеме, советуваат експертите.

Тагови
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Здравје

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Што да јадете, а што да избегнувате кога имате грип?

Read more

Храна што ги чисти белите дробови

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Вистината боли: Како изгледа реална новогодишна реклама?

Читај повеќе

Како сексот да трае подолго?

Читај повеќе

Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

Читај повеќе

Пеле останува во болница поради респираторна инфекција

Читај повеќе

Која е најдобрата храна за црниот дроб?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои декември ќе им биде особено тежок

Читај повеќе
  • play_arrow
Лазања со пилешко

Рецепт на денот: Лазања со пилешко

Читај повеќе
  • play_arrow

Како слепо момче го „виде“ голот на Меси?

Читај повеќе

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Читај повеќе