Како телескопот James Webb ќе открива вонземски живот во вселената?

Вселенскиот телескоп James Webb на НАСА веројатно е една од најочекуваните вселенски мисии во модерното време.

Првите планови беа направени уште во 1996 година, но конечно ќе биде лансиран во 2021 година, по десетина одложувања.

Овој телескоп буквално може да го промени начинот на кој го гледаме универзумот! Научниците веќе предвидуваат дека ќе открие вонземски живот, со оглед на тоа дека станува збор за најчувствителниот инструмент што некогаш бил употребен за оптичко проучување на вселената.

Научниците и инженерите напорно работеа за да ги монтираат сите делови од совршеното огледало кое ќе ја фокусира светлината на објектите кои во моментов не можеме да ги видиме, како атмосферата на планетите, областите во кои се раѓаат ѕвезди и сцени од времето на создавање на нашата вселена, велат од НАСА.

Кога телескопот ќе се најде во вселената сегментите на огледалото ќе работат заедно како едно. Шестоаголните сегменти имаат пречник поголем од 130 сантиметри и поединечно тежат околу 40 килограми.

Remote video URL
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Наука

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Read more

Конечно решена мистеријата за поларната светлина

Read more

Google мапираше дел од човечкиот мозок до најситни детали

Read more
 

Гик

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Читај повеќе

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Читај повеќе

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе