Како телото нè предупредува на ментален умор?

Повредите на телото лесно може да ги забележиме, но сосема е поинаку со душевната состојба. Раните на душата често ги криеме поради стравот од светот и можноста останатите да ги искористат против нас, како слабости.

Но, така правиме уште подлабоки рани кои во еден момент ќе испливаат на површината и тешко ќе го контролираме нивното негативно влијание на нашето физичко и ментално здравје.

Овие пет знаци покажуваат дека не е нашето тело уморно, туку психата.

1. Постојана загриженост

Дали некогаш ви се случило да се разбудите наутро и да чувствувате страв без причина? Дури и кога генерално сè е во ред, вам ви е тешко да станете од кревет и да бидете оптимисти. Во тие моменти мислите дека не можете да се носите со животот, но сепак продолжувате со секојдневните активности. Постојано се чувствувате збунето.

Во главата мислите ви се менуваат со брзина на светлината и воопшто не се позитивни. Резултатите на многу животни полиња стануваат полоши, а уморот станува посилен.

2. Нејасни здравствени проблеми

Дали често имате нејасни здравствени проблеми за кои е тешко да се постави дијагноза? Тоа може да биде знак на ментален или психички умор кој се манифестира на физичко ниво. На пример, напнатост, чести главоболки, нервен слом, болка во половината, мигрена и слично.

Ако тие проблеми се зголемуваат под влијание на стрес, тогаш најверојатно се поврзани со вашата психичка состојба.

3. Опсесивни чувства кон минатото

Размислувањето за минатото од време на време е нормално. Но, ако често се наоѓате заглавени во минатото, особено ако размислувате за направените грешки, тоа е знак дека ви е нарушена емоционалната состојба.

4. Промени во расположение

Освен што имате промени во расположението, постојано ве следи чувство дека немате контрола врз животот. Тоа може да доведе до раздразливост, незадоволство и до непредвидливост на вашите постапки. Понекогаш не може да објасните зошто така се чувствувате. Ова е многу сериозен проблеми кој може да доведе до различни облици на анксиозност.

5. Без оглед колку спиете не се чувствувате одморно

Постои сигурен лек за физичкиот умор – одморот. Но, кога станува збор за менталниот умор, ниту сонот не може да помогне. Да бидат работите полоши, овој умор може да ја одземе способноста за релаксирање и да доведе до несоница. Се манифестира така што лежите во кревет, не можете да заспиете и не можете да ги отстраните негативните мисли.

За да се изборите со симптомите на ментален умор треба да го смените стилот на живеење. Пред сè, треба да ја вратите емоционалната рамнотежа, да го неутрализирате изворот на стресот. Почнете да спортувате, да шетате на воздух, сменете го начинот на исхрана, дружете се со позитивни луѓе.

Сетете се на вашите цели и соништа во животот и стремете се кон нив.

реклама

Фотошоп магија: Холивудските ѕвезди позираат со нивните најпознати ликови

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Read more

Хороскопски знаци кои најлесно ги освојуваат женските срца

Read more

Здравје

Русите не ја тестирале вакцината за COVID-19 на деца

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

Read more

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Read more

Магазин

  • filter

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најлесно ги освојуваат женските срца

Читај повеќе

Во Канада за една година 25.000 обиди за самоубиство

Читај повеќе

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Читај повеќе
  • play_arrow

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Читај повеќе