Како телото ни кажува дека не внесуваме доволно протеини?

Протеините се суштински макронутриент кој му е потребен на нашето тело и го користи во големи количини.

Обезбедува создавање и поддршка на клетките, им помага да функционираат правилно и го штити нашето тело од вируси и бактерии. Исто така, протеините им помагаат на децата, тинејџерите и трудниците во нивниот раст и развој, пренесува Health.

Како што предупредуваат лекарите, недоволниот внес на протеини може да доведе до бројни здравствени проблеми, од кои некои можат да бидат особено опасни. Но, само неколку луѓе можат да препознаат кои необични промени укажуваат на тоа дека треба да консумираат повеќе протеини.

Ова ги вклучува следните симптоми:

необјаснето отекување на делови од телото

губење на тежина

сува кожа

кршлива коса и опаѓање на косата

чувство на слабост во мускулите

болки во зглобовите

анемија.

Иако секој од овие знаци не мора да значи дека човекот не внесува доволно протеини, во повеќето случаи ова се најчестите симптоми кои укажуваат на тоа, велат лекарите.

Тагови
реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе