Како телото ви кажува дека сте премногу уморни за да возите?

Возењето моторно возило додека сте уморни значително го зголемува ризикот од несреќи, што доведува до алармантен број на повреди и смртни случаи секоја година, пишува Sleep Foundation.

Иако нема точни податоци за тоа колку луѓе всушност редовно возат додека се премногу уморни, истражувањата покажуваат дека оваа појава е вознемирувачки честа.

Истражувањето на Националната фондација за спиење од 2005 година покажа дека 60 отсто од возрасните возачи изјавиле дека се чувствувале уморни барем еднаш. Исто така, податоците од истражувањето на CDC покажуваат дека еден од секои 25 возрасни лица заспал зад воланот во одреден момент од нивниот живот.

Неколку фактори можат да предизвикаат замор за време на возењето, како што се недостаток на сон, нарушувања на спиењето, консумирање алкохол, земање одредени лекови и во кој период од денот возите.

Студиите покажале дека несреќите поради замор зад воланот најчесто се случуваат помеѓу полноќ и шест часот наутро или во средината на попладневните часови.

Како да ги препознаете знаците дека сте премногу уморни за да возите?

Експертите објаснуваат дека можете сами да препознаете дали сте премногу уморни за возење, особено ако одите на долго патување.

Знаците кои ни ги испраќа телото се:

често проѕевање

силно чувство на замор

триење на очите или зачестено трепкање

ненамерно преминување во другите ленти

неможност да се сетите на рутата

тешкотии во одржувањето на соодветната брзина

ненадејни морници и тресење

често мрдање во седиштето.

реклама

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Read more

Германците објавија листа на најквалитетни половни автомобили за 2024 година

Read more

Авто новости

Германците објавија листа на најквалитетни половни автомобили за 2024 година

Read more

Новиот Dacia Duster изгледа подобро од кога било

Read more

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Read more

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Read more
 

Автомобили

Германците објавија листа на најквалитетни половни автомобили за 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Новиот Dacia Duster изгледа подобро од кога било

Читај повеќе

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Читај повеќе

Австрија воведува нова вињета, а 10-дневната поскапува

Читај повеќе

Новото BMW X3 доаѓа наскоро

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави новото Movano: Електрично, иновативно и ефикасно

Читај повеќе