Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Сите сме ја слушнале „пресметката“ дека една човечка година живот е како седум кучешки. Но, математиката не е така едноставна.

Кучињата стареат поинаку од нас луѓето поради нивниот пократок животен век. Кога нашиот крзнен пријател има 1 година, го сметаме за целосно возрасен, додека луѓето не се целосно пораснати додека не стигнат до доцните тинејџерски години. Зошто тоа се случува? И како точно се пресметува возраста на кучињата?

реклама

Чек дис аут

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more

Победа на денот

Read more

15 луѓе со најсилно обезбедување во светот

Read more

Генијален трик за залевање цвеќиња додека сте на одмор

Read more

Нови видеа

play_arrow
Седум совети како да спиете подобро

Седум совети како да спиете подобро

Read more
play_arrow

Силва му го предаде ФИФА пехарот на Пендаровски

Read more
play_arrow
Како „Битлси“ пишувале љубовни песни?

Како „Битлси“ пишувале љубовни песни?

Read more
play_arrow

Што се случува во телото ако останеме будни 11 дена?

Read more
play_arrow

10 најдобри вежби за поттикнување раст на мускулите

Read more
play_arrow

Совршени вежби за истегнување инспирирани од јога

Read more
play_arrow

Природни феномени што ги виделе само 1% од луѓето

Read more
play_arrow

7 брзи јадења што се прават во микробранова печка

Read more
play_arrow

Љубовта боли, смешна фејл компилација

Read more
play_arrow

Топ 10 рецепти кои се полесни отколку што изгледаат

Read more
play_arrow

3 начини на кои НАСА заостанува зад Индија

Read more
play_arrow

Домашен тренинг за целото тело: 40 минути пилатес

Read more