Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Дали вашата коса брзо се масти, еден или два дена по миењето? Ако е така, веројатно премногу често ја миете косата.

Одговорот на вашиот проблем се крие во едноставен трик, а тоа е во текот на капењето по двапати да ставите шампон, па да исплакнете.

Повторувањето е клучно бидејќи миењето на косата двапати може да биде корисно за оние на кои косата брзо им се масти. Иако секој тип коса има различни потреби и оваа техника не е за секого, има значителни придобивки од овој начин на миење на косата, пишува LifeSavvy.

Според фризерот Сал Салседо, двојното шампонирање може да спречи вашата коса брзо да се замасти.

„Двојното шампонирање на косата е корисно бидејќи овозможува правилно чистење и овозможува подолго време да бидете со чист скалп, но и да го избегнете проблемот со мрсна коса“, вели Салседо. „Тоа исто така спречува пречесто да ја миете косата, грешка што ја прават повеќето жени“.

Тоа е така затоа што првото миење со шампoн ги разградува маснотиите во косата, а при втoрата употреба на шампон косата се мие целосно и темелно. Затоа, наместо да ја миете косата секој ден, измијте ја двапати додека се капете за да издржи подолго додека повторно не ја измиете.

За оние со екстремно сува коса или коса што не се масти доволно е едно нанесување на шампон.

Тагови
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Живот

Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Read more

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more
 

Магазин

Зошто на патниците во авион не им е дозволено да ги менуваат седиштата?

Читај повеќе

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе