Како треба да се однесуваат невакцинираните кога ќе се укине мерката за носење маски?

Бидејќи имунитет на стадо сè уште не е стекнат, невакцинираните лица сепак треба да носат маски за да се заштитат.

Експертите велат дека луѓето кои не се вакцинирани треба да продолжат да носат маски и по укинувањето на мерката за задлжително носење маски. Тие исто така треба да продолжат да одржуваат растојание на собири во затворени простории.

Оние кои не се вакцинирани можат полесно да се заразат со коронавирусот и полесно да го шират. Затоа треба да продолжат да бидат претпазливи.

Во САД веќе почнаа со укинување на задолжителната мерка за носење маски за вакцинираните со две дози, но тоа не значи дека сите треба да ги фрлат маските. Оние кои не се вакцинирани, сè уште треба да ги носат, особено децата бидејќи вакцините сè уште не се одобрени за лица на возраст под 12 години.

„Ако ризикот продолжи да постои, како што постои сега, луѓето кои не се вакцинирани, сè уште треба да носат маски на сите места каде што потенцијално би можеле да се заразат“, рече др. Мајкл Минт, специјалист за инфективни болести.

Најголемите ризици сè уште се во малите затворени простори каде што има собрани луѓе. Особено треба да се внимава кога ќе се соберат луѓе од неколку различни домаќинства. Минт исто така истакнува дека ризикот од инфекција кај оние кои не се вакцинирани постои сè додека коронавирусот циркулира во популацијата. Вирусот ќе престане да циркулира само кога доволно луѓе се вакцинираат и кога доволно од нив ќе развијат антитела, пишува Healthline.

Тагови
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Здравје

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Кина ја одобри Sinopharm за деца поголеми од 3 години

Read more

Знаци кои откриваат дека ви е потребен одмор

Read more

Како треба да се однесуваат невакцинираните кога ќе се укине мерката за носење маски?

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе