Како во Финска драстично се намали бројот на абортуси кај тинејџерките?

Бројот на тинејџерски абортуси во Финска е намален за 66 отсто меѓу 2000 и 2023 година, соопшти денеска финскиот институт за јавно здравје THL, припишувајќи го намалувањето на бесплатната контрацепција на тинејџерите и задолжителното сексуално образование во училиштата.

Финска донесе закон за либерализирање на абортусот во 2022 година, во време на длабоки поделби околу правата за абортус во Европа и судски пресуди во САД кои имаат ограничен пристап до абортус за милиони жени.

Бројот на абортуси меѓу жените помлади од 20 години се зголеми во текот на 90-тите во Финска, што ја поттикна земјата да одговори на почетокот на 2000-тите така што ги направи „ден потоа“ таблетите “ достапни без рецепт за девојчиња над 15 години, а сексуалното образование е задолжително во сите училишта.

„Можеме да претпоставиме дека сексуалното образование игра значајна улога“, рече професорката за THL Мика Гислер за Reuters, додавајќи дека зголемениот пристап до контрацепција е уште еден фактор зад промената.

Бројот на абортуси падна од 2.144 во 2000 година на 722 во 2023 година кај сите тинејџерки на возраст од 18 до 19 години. Падот е уште поголем кај адолесцентите на возраст под 18 години во истиот период и изнесува 78 проценти, според статистиката на THL.

„Од втората половина на 2010-тите, на падот на бројот на абортуси кај младите влијаеше и воведувањето на бесплатна контрацепција како дел од социјалната заштита“, пишува институтот во извештајот. Многу помал пад е забележан во бројот на абортуси кај Финките од сите возрасти во текот на изминатите две децении, со скромно зголемување од 2022 до 2023 година, за 2,9 проценти.

Во согласност со либерализацијата од 2022 година, Финска престана да бара од жените да наведат причина за абортус од септември 2023 година, и го ставија абортусот на располагање во текот на првите 12 недели од бременоста.

ОД THL велат дека е премногу рано да се каже дали законската промена, која стапи на сила минатата година, ќе влијае на бројот на абортуси.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Свет

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Read more

5 клучни точки од првиот говор на Трамп по обидот за атентат

Read more

И по Урсула-Урсула

Read more

Јужна Кореја го призна правото на здравствено осигурување на истополовите парови

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе