Како времето минато пред екрани влијае врз здравјето на тинејџерите?

Ново истражување извршено на Универзитетот во Квинсленд ги доведе до врска менталното здравје на тинејџерите и времето коешто го минуваат пред екрани (на мобилен телефон, таблет, лапотоп).

Кај оние тинејџерки кои минуваат повеќе од два часа на компјутер е забележано многу штетно дејство. Кога станува збор за момчињата, загрозени се они кои подолго од два часа дневно гледаат во екран.

Професорот Асад Кан од Универзитетот во Квинсленд вели дека неговата група истражувачи открила дека користењето на компјутер во текот на првиот час има некои предности, но кај некои девојчиња веќе по 75 минути е регистрирано негативно влијание на менталното здравје.

„Резултатот на претерано гледање во екран се депресија, дебелина, лош квалитет на живот, нездрава исхрана и намалена физичка и когнитивна способност. Еден час физичка активност и не повеќе од два часа минати пред компјутер обезбедуваат оптимално ментално здравје“, вели доктор Кан.

Студијата е резултат од соработка на неколку универзитети. Меѓународниот тим ги истражуваше податоците на повеќе од 577.000 адолесценти на возраст од 13 до 15 години од дури 42 земји кои важат за најбогати во светот.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Здравје

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Read more

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Read more

Зошто се појавува кариес иако водите добра орална хигиена?

Read more

Дали со јаболков оцет може да се намали нивото на шеќер во крвта?

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе