Како засекогаш да се решите од масните наслаги на стомакот?

А.С.
/ 14.10.2021 / 15:47

Лошиот начин на исхрана и нередовната физичка активост се двете главни причини за дебелеење.

Истото важи и за акумулирањето масни наслаги на стомакот и половината, иако тука како фактори се наведуваат и седечката работа и високото ниво на стрес и анксиозност.

Акумулирањето на поткожно масно ткиво во пределот на стомакот покрај тоа што може да ви пречи естетски, исто така е штетно за здравјето и го зголемува ризикот од кардиоваскуларни болести, дијабетес и одредени видови рак.

Што да направите за да го намалите нивото на стрес? Прв чекор е да одбегнувате нептребно стресни ситуации и да научите како да се релаксирате. Хормонот на стрес, кортизол, придонесува масните наслаги да се акумулираат околу стомакот, па добар избор за релаксација е да медитирате или да правите вежби за дишење.

Процес на слабеење

Доктор Ентони Балдузи подготви две видеа, наменети посебно за мажи и за жени, со совети како засекогаш да се решите од масните наслаги на стомакот и да продолжите со здрав и активен живот.

Според него, најважно во почетокот на процесот на слабеење е да се ослободите од надуеноста. Тоа значи дека треба да исфрлите секаков вид на преработена храна од вашето мени.

Долгорочното решение за масните наслаги е солиден план на исхрана во кој ќе постигнете „дефицит на калории“, односно ќе почнете да трошите повеќе калории отколку што внесувате. Потоа следи солидниот план за вежбање.

Кога го составувате вашиот индивидуален план на исхрана и вежбање, имајте на ум дека тоа ќе биде вашиот долгорочен план, односно нема да се ставате на брза диета што не е одржлива на подолго време и има повеќе негативни отколку позитивни ефекти.

Remote video URL
Remote video URL
реклама

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Бил Клинтон хоспитализиран, сместен е на интензивна нега

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more

Дали знаете зошто во супермаркетите нема прозорци?

Read more

Фит

Како да слабеете без да броите калории?

Read more

Како засекогаш да се решите од масните наслаги на стомакот?

Read more

Побрзо се слабее ако секогаш вежбате во исто време

Read more

Вежби со кои може да проверите колку сте фит и во каква форма е вашето тело

Read more
 

Магазин

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за нова врска? Одговорете на овие четири прашања и дознајте

Читај повеќе

Како се менува вагината низ годините?

Читај повеќе
  • filter

Вистинскиот Хари Потер за 27.500 фунти го продаде првото издание на „Philosopher's Stone“

Читај повеќе

Хороскопските знаци зад волан: Бикот вози по свое, Лавот за чудо е дисциплиниран

Читај повеќе