Како Zelda ќе го врати Nintendo во живот?

Nintendo се потпира на новата верзија на својата 40-годишна игра Zelda за да го заживее својот бизнис по пријавениот пад на профитот.

Компанијата ќе ја објави The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, новото издание на легендарната игра, а видеоклиповите кои кружат на интернет привлекоа милиони прегледи и ги возбудија обожавателите.

Првото издание беше во 1986 година

Сагата за принцезата Зелда и воинот Линк е продадена во 125 милиони примероци ширум светот од нејзиното прво објавување во 1986 година.

Таа помогна да се обликуваат игрите со „отворен свет“ во кои играчот слободно шета по виртуелните пејзажи - идеја што подоцна беше усвоена од многу други популарни игри.

Но, главниот предизвик оваа година ќе биде подобрување на бизнисот на јапонската компанија и продолжување на животниот век на нејзината конзола Switch, чија продажба е во голем пад по седум години на полиците.

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom ќе биде убедливо најголемиот придонесувач за приходите на Nintendo оваа година“, рече Серкан Тото, аналитичар во Kantan Games.

Пионер на отворениот свет

Првата епизода од The Legend of Zelda ги втурна играчите во непознат гејмерски универзум, без речиси никакви инструкции.

Креаторот на играта, Шигеру Мијамото, кој го создаде и другиот херој на Nintendo, Super Mario, беше инспириран од неговото детство во природа за да го дизајнира огромниот пејзаж од шуми, езера, пештери и планини за играчите.

„Во време кога повеќето игри завршуваа за час или два, опсегот на Zelda беше неверојатен“, рече Кијоши Тане, автор специјализиран за историја на видеоигри.

„Мапата е дизајнирана со акцент на истражувањето и е претходник на она што ќе станат игрите со отворен свет“, додаде тој.

Првата Zelda се појави на пазарот само неколку месеци по Super Mario, но двете игри беа многу различни.

Додека Марио трча од лево кон десно низ различни платформи, Зелда „го охрабрува играчот да го истражува, открива и мапира светот и да се соочи со предизвици“, рече Марк Браун, кој го анализира дизајнот на играта на неговиот канал на YouTube.

Играта стана инстантна сензација и ги помести границите на дизајнот на играта во следните две децении.

Библија за програмери

Така беше до пред петнаесетина години, кога малку и здосади. Nintendo сакаше да ја зголеми привлечноста на играта, но успеа само да создаде изданија кои не задоволуваа никого. Тврдокорните фанови се оддалечија, а продажбата настрада.

„Тимот за развој беше во криза“, рече Кацухико Хајаши од трговскиот магазин Famitsu за AFP.

Дизајнерите повторно ги разгледаа основите на играта, на крајот создавајќи го Breath of the Wild, изданието од 2017 година.

Лансираше заедно со конзолата Switch и оттогаш стана најпродаваното издание во серијата Zelda.

„Зелда сè уште е на врвот на топ листите во жанрот на акциони игри со отворен свет“, рече Хајаши.

Таа стана нешто како „библија“ за другите програмери, додаде тој.

Но, и покрај овој успех и трајната популарност на другите игри на Nintendo, како што е вечниот Super Mario, компанијата оваа недела објави страшна прогноза.

Годинава се очекува пад на нето добивката за 21 отсто во однос на лани. Ваквите предвидувања го прават новото издание на Zelda од витално значење за компанијата.

Чарлс-Луис Планаде, аналитичар во Midcap, верува дека Zelda може да стане „најпродаваната игра во историјата“.

„Тоа е игра која може да достигне 1 милијарда долари приход, што е многу значајно за компанија со годишен обрт од нешто повеќе од 10 милијарди долари“, изјави тој за AFP.

 

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Гејминг

Ретро PC емулатор пристигна на App Store

Read more

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Read more

Се збогатија играјќи игрици - колку заработуваат најуспешните еспортисти?

Read more

Nintendo објави војна на пиратеријата, тужи две компании одеднаш

Read more
 

Гик

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Читај повеќе
  • filter

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Читај повеќе
  • filter

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Читај повеќе

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе

Ретро PC емулатор пристигна на App Store

Читај повеќе